Zamknij

Starają się o środki na warsztaty

14:11, 04.04.2024 opr. AD Aktualizacja: 14:12, 04.04.2024
Skomentuj
reo

Dariusz Podgajski, który jest prezesem Ochotniczej straży Pożarnej w Wolicy Koziej, przy współudziale Wiesława Schreibera, który jest zastępcą wójta gminy Nowe Miasto, złożyli wniosek o środki finansowe na realizację „III Warsztatów Kronikarskich” do programu „Patriotyzm Jutra” − Edycja 2024.

- Projekt ma objąć zasięgiem kronikarzy z naszej gminy oraz powiatu średzkiego, jednakże zgłoszenia poczynione przez kronikarzy z poza powiatu zostaną rozpatrzone pozytywnie – podkreśla Dariusz Podgajski prezes OSP w Wolicy Koziej.

Warto dodać, że pierwsze warsztaty kronikarskie odbyły się w 2020 roku i otrzymały wyróżnienie w XXV edycji Konkursu „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego”.

Jednym z celów jest zainteresowanie nowych osób pracą kronikarza oraz podniesienie umiejętności czynnych kronikarzy jako dokumentalistów, zdobycie wiedzy na temat sposobu prowadzenia kronik i umiejętności wyboru typu kroniki. Ważne jest poznanie zasad zachowania rzetelności i obiektywizmu w dokumentowaniu wydarzeń będących tematem kroniki. Właściwie sporządzone kroniki będą źródłem historycznym oraz inspiracji i wskrzeszenia dawnych zwyczajów i tradycji dla przyszłych pokoleń. Prawidłowo prowadzone kroniki są często źródłem wiedzy pisanej z punktu widzenia zwykłego mieszkańca obserwującego codzienne życie w perspektywie zmieniającego się świata.

Tegoroczne zajęcia kronikarskie planuje się przeprowadzić w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Mieście. Jest to inicjatywa edukacyjna wspomagająca lokalną społeczność w działaniach twórczych, w działaniach na rzecz zachowania, przekazu i kontynuacji tradycji regionalnych oraz w działaniach inspirowanych lokalnym dziedzictwem kulturowym i nawiązujących do niego.

- Poprzez warsztaty pragniemy zwiększyć kompetencje lokalnych kronikarzy, aby informacje sporządzali w sposób obiektywny – mówi Wiesław Schreiber zastępca wójta gminy.

Wnioskowana dotacja na tegoroczne warsztaty kronikarskie to 26 325 złotych, przy czym 2 975 złotych to planowany wkład własny. 

Efektem przeprowadzonych warsztatów ma być przeszkolenie trzydziestu kronikarzy, przygotowanie poradnika kronikarza w wersji papierowej i cyfrowej udostępnionej bezpłatnie oraz film instruktażowy w formie kroniki.

W ramach zajęć praktycznych przewidziano zwiedzanie jednego obiektu zabytkowego na terenie gminy. Uczestnicy warsztatów odwiedzą pałac w Klęce. Pałac to budynek, który był własnością do II wojny światowej dziedzica Maxa Jouanne’a, zgermanizowanego Francuza, zięcia twórcy Hakaty Hermana Kennemana. Podczas Powstania Wielkopolskiego pomieszczenia pałacu zostały udostępnione polskim żołnierzom obsługującym lotnisko polowe. Umiejscowiono je na okolicznych polach budując baraki obsługi, drewniane budynki gospodarcze i hangary dla samolotów. Współpraca właściciela, będącego Niemcem, z polskimi żołnierzami udowadnia, że porozumienie między ludźmi reprezentującymi różne narody jest możliwe mimo ówcześnie otwartej wrogości obu narodów. Wyżej wymieniony fakt historyczny będzie wątkiem przewodnim warsztatów. 

(opr. AD)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%