Polskie Koleje Państwowe planują do 2030 roku zmodernizować 150 dworców, z czego 130 jest zabytkowych, w ramach drugiej edycji Programu inwestycji Drogowych. Koszt modernizacji ma wynieść 4,4 miliardów złotych brutto. Wśród dworców na liście znalazł się ten zabytkowy w Chociczy.
Polskie Koleje Państwowe przedstawiły listę, na której ponad 86 procent stanowią dworce zabytkowe. Do nich zalicza się budynek dworca w Chociczy. Stacja kolejowa oraz dworzec kolejowy przy linii Kluczbork-Poznań wybudowane zostały w 1875 roku dzięki wpływom ówczesnego właściciela miejscowości Hermanna Kennemanna. Warto dodać, że dworzec był jednym z miejsc, gdzie rozegrały się ważne wydarzenia historyczne. Jednym z takich wydarzeń było zatrzymanie pociągu pancernego z żołnierzami niemieckimi, którzy podążali do Jarocina w celu stłumienia buntu w jednostce wojskowej. Stało się to 9 listopada 1918 roku. W setną rocznicę na jednej z zewnętrznych ścian dworca powieszono tablicę upamiętniającą to wydarzenie.
W powiecie średzkim znajdują się 3 dworce (Środa Wielkopolska, Sulęcinek, Chocicza) oraz jedna stacja (Solec Wielkopolski), ale w ramach programu zmodernizowany zostanie tylko dworzec w Chociczy. W chwili obecnej jest to jedyny dworzec kolejowy, jaki znajduje się na terenie gminy. Ma się to jednak zmienić, ponieważ w planach Centralnego Portu Komunikacyjnego jest wybudowanie dworca kolejowego w Nowym Mieście, gdzie zatrzymywać się ma kolej dużych prędkości. Wizualizację wyglądu dworca można znaleźć na naszym portalu.
[ZT]10530[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz