Zamknij
REKLAMA

Dwa lata przed śmiercią odwiedziła Środę

11:47, 24.01.2022 | PAWEŁ ŁUKASZEWSKI
Skomentuj Fot. z archiwum Pawła Łukaszewskiego
REKLAMA

24 stycznia upłynęło 15 lat od śmierci wspaniałej, cenionej i jakże popularnej aktorki teatralnej i filmowej Krystyny Zofii Feldman. Urodziła się w 1916 roku we Lwowie, a zmarła w 2007 roku w Poznaniu. Występowała zarówno w filmach fabularnych, jak i w serialach. Była Mistrzynią drugiego planu.

Starsi kinomani pamiętają Jej wyraziste i przejmujące role, w takich filmach jak: „Celuloza”, „Kapelusz Pana Anatola”, „Awantura o Basię”, „Lalka’, „Dzięcioł”, „Pociąg do Hollywood”, „Yesterday” czy „Mój Nikifor”. Jeśli chodzi o seriale, to występowała nie tylko w ogromnie popularnym „Świecie Według Kiepskich”, ale mogliśmy ją również zobaczyć, między innymi, w: „Plebanii”, „Starej Baśni”, „Miodowych Latach”, „Ogniem i Mieczem”, „Złotopolskich,’ czy w „Chłopach”.

Jakie zatem związki łączyły panią Krystynę Feldman ze Środą? Oto krótkie ich przypomnienie. W czerwcu 2005 roku odbyła się pierwsza edycja Dni Powiatu Średzkiego. Zarządowi Powiatu, któremu jako starosta wówczas przewodniczyłem, bardzo zależało na wypromowaniu Środy i pozostałych gmin Powiatu Średzkiego – jak najdalej poza ich granicami. Chcieliśmy pochwalić się nie tylko bogatą historią Powiatu Średzkiego, ale także jego turystycznymi atrybutami. W trakcie tego Święta, 10 czerwca 2005 roku, w Kolegiacie odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu. Wtedy to, w strojach z epoki sejmików szlacheckich, przemaszerowaliśmy do Kolegiaty, aby podjąć tam uchwałę w sprawie przyjęcia wzoru herbu i flagi Powiatu Średzkiego oraz podpisać umowę o współpracy z miastem Prostejov w Czechach. Program pierwszych Dni Powiatu Średzkiego był różnorodny, że przypomnę tylko koncert zespołu „Wilki”.

Ale to nie wszystko. Podczas bardzo intensywnych przygotowań do pierwszych Dni Powiatu Średzkiego przypomniałem sobie o prywatnych wizytach pani Krystyny Feldman w naszym mieście i jej zauroczeniu Średzką Kolegiatą. Postanowiłem zatem wystosować do niej zaproszenie do odwiedzenia Środy, i to koniecznie w trakcie naszego powiatowego święta. Pani Krystyna z radością przyjęła zaproszenie i poprosiła tylko, aby, ze względu na jej stan zdrowia, ktoś po nią przyjechał, a po wizycie w Środzie odwiózł do Poznania. Tak też się stało. Poprosiłem pana Radosława Tomczaka, ówczesnego kierownika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie, aby pomógł w realizacji tej prośby. Pan Kierownik oczywiście sprostał temu zadaniu, a Pani Krystyna Feldman, jako honorowy gość zaszczyciła nas swoją obecnością. Obejrzeliśmy Stary Rynek, Kolegiatę oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Pani Krystyna była zachwycona, a my jeszcze bardziej, bo poznaliśmy osobę nie tylko sławną, ale jak się okazało także bardzo skromną, pogodną i emanującą niespotykaną dobrocią.

Do niniejszego wspomnienia dołączam 2 zdjęcia naszego Gościa przed Kolegiatą, a także zdjęcia przedstawiające Radnych Powiatu Średzkiego w strojach z epoki sejmików szlacheckich oraz moment podpisania umowy o współpracy Powiatu Średzkiego z miastem Prostejov w Czechach, reprezentowanym przez Burmistrza Miasta. Zdjęcia zostały wykonane podczas uroczystości Dni Powiatu Średzkiego, które odbyły się w dniach 10-12 czerwca 2005 roku.

PAWEŁ ŁUKASZEWSKI

Wszystkie zdjęcia pochodzą z archiwum Pawła Łukaszewskiego.

(PAWEŁ ŁUKASZEWSKI)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%