Zamknij

Niezwykła historia pokazana na dużym ekranie. Co wspólnego z produkcją mają średzianie?

14:30, 31.01.2024 Aktualizacja: 15:33, 31.01.2024
Skomentuj Jacek Ziembiński, Mirosław Okoński oraz Marcin Piotrowski (Liber). Od lewej: Piotr Łuczak, Przemysław Erdman, Mirosław Okoński i Tomasz Mroczkowski. Fotografia dzięki uprzejmości Głos Wielkopolski, autor: Adam Jastrzebowski i Robert Woźniak Jacek Ziembiński, Mirosław Okoński oraz Marcin Piotrowski (Liber). Od lewej: Piotr Łuczak, Przemysław Erdman, Mirosław Okoński i Tomasz Mroczkowski. Fotografia dzięki uprzejmości Głos Wielkopolski, autor: Adam Jastrzebowski i Robert Woźniak

W poniedziałek 30 stycznia w poznańskim Kinepolis miała miejsce premiera długo wyczekiwanego filmu o legendzie Lecha Poznań - Mirosławie Okońskim. Co ważne, przy produkcji filmu pracowało dwóch średzian. “Okoń - moja droga” to film, który bawi i uczy, a co najważniejsze, nie jest żadną cukierkową opowieścią.

Na ten film wielu kibiców Lecha Poznań i fanów “Mundka” czekało od dłuższego czasu. W internecie można było już zobaczyć pojedyncze kadry z nagrań, co jeszcze bardziej podgrzewało atmosferę. W końcu 30 stycznia w Kinepolis zaprezentowano ostateczny efekt prac.

Na premierę filmu, który trwa 2,5 godziny przybyło ponad 400 gości m.in. prezes Kolejorza Piotr Rutkowski, a także prezes senior Jacek Rutkowski, szef Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej Paweł Wojtala, trener Lecha Mariusz Rumak. Na wydarzeniu nie zabrakło samego Mirosława Okońskiego z rodziną oraz osób wypowiadających w się w materiale, z którymi po premierze można było uścisnąć rękę, porozmawiać i zrobić sobie zdjęcie na specjalnej ściance.

[FOTORELACJA]789[/FOTORELACJA]

Okoń w barwach Kolejorza strzelił 69 goli

"Okoń - moja droga" to dokument, w którym przedstawiona jest historia jednego z najlepszych piłkarzy Lecha Poznań - Mirosława “Mundka” Okońskiego. W materiale wypowiada się prawie 50 osób, od żony Grażyny i córki, przez jego trenerów, kolegów, po sponsorów i dziennikarzy. W dokumencie przewijają się teraźniejsze kadry z historycznymi, na których można zobaczyć niesamowitą grę bohatera materiału i archiwalne wypowiedzi.

Ta historia to również piękne ujęcia ze stadionu Lecha, Hamburga, czy Aten. Trzeba zaznaczyć, że to właśnie w klubach z tych dwóch ostatnich miast, wielokrotny mistrz Polski z Niebiesko-Białymi zrobił największą karierę.

Materiał to spora dawka dobrego humoru, niesamowitych (w dzisiejszych czasach nie do pomyślenia) historii oraz pokazania pewnego podejścia do życia i nostalgii, może nawet wzruszenia. O tym wszystkim mogą świadczyć wielokrotne wybuchy śmiechu na sali oraz brawa w trakcie premierowej emisji. Dużą rolę w tym miał Jerzy Łupicki - sponsor Lecha Poznań z lat 80. oraz przedsiębiorca, który był bardzo blisko „Okonia”. Jego wypowiedzi ze swoistym poznańskim akcentem oraz gwarą sprawiały, że widownia płakała ze śmiechu i biła brawo.

Fotografia dzięki uprzejmości Głos Wielkopolski, autor: Adam Jastrzebowski i Robert Woźniak

To był dzień fanów futbolu i muzyki

Tego samego dnia, kilka godzin wcześniej, odbyła się premiera klipu Libera promującego film o Mirosławie Okońskim. Za słowa odpowiada Marcin "Liber" Piotrowski, za wykonanie Marcin "Liber" Piotrowski i Damian Ukeje, a za pomysł, zdjęcia, montaż i grafikę teledysku odpowiadała średzka firma Sotis Studio (www.sotisstudio.com). Klip dostępny jest w sieci.

W premierze uczestniczyło ponad 400 osób. Fotografia dzięki uprzejmości Głos Wielkopolski, autor: Adam Jastrzebowski i Robert Woźniak

Współtwórcami filmu byli średzianie

Chwilę przed emisją materiału miało miejsce oficjalne przemówienie i prezentacja osób, które stworzyły to działo - w tym dwóch średzian. Pierwszy to reżyser Piotr Łuczak, a drugi właściciel filmy SOTIS STUDIO i wiceprezes nowo powstałego stowarzyszenia My Mieszkańcy Powiatu Średzkiego Tomasz Mroczkowski, który odpowiadał za produkcję razem z Przemysławem Erdmanem z „Fabryki Futbolu” - agencji menadżerskiej, która może pochwalić się dwoma rekordami – najdroższym transferem w historii Ekstraklasy i najdroższym transferem Polaka w historii. Mowa oczywiście o Jakubie Moderze, który Lecha Poznań zamienił na Brighton & Hove Albion i Krzysztofie Piątku, który zimą 2019 roku trafił do AC Milan.

Od lewej: Piotr Łuczak, Przemysław Erdman, Mirosław Okoński i Tomasz Mroczkowski. Fotografia dzięki uprzejmości Głos Wielkopolski, autor: Adam Jastrzebowski i Robert Woźniak

To nie jedyny średzki akcent

Na premierze pojawił się m.in. średzki przedsiębiorca i obecnie lider stowarzyszenia My Mieszkańcy Powiatu Średzkiego, który wiele lat temu gościł Mirosława Okońskiego w Środzie podczas organizowania meczu imienia swojego dziadka Kazimierza Ziembińskiego - zasłużonego działacza dla średzkiego sportu.

Na premierze byli również przedstawiciele średzkiej Poloni z Waldemarem Grześkowiakiem i Rafałem Ratajczakiem.

Jacek Ziembiński zbierał podpisy na koszulkach, które przeznaczy na szczytny cel. Fotografia dzięki uprzejmości Głos Wielkopolski, autor: Adam Jastrzebowski i Robert Woźniak

Gdzie będzie można zobaczyć film?

W niedługim czasie poznamy miejsce, w którym kibice Lecha Poznań oraz fani Mirosława Okońskiego, ale nie tylko, będą mogli zobaczyć ten film i poznać niezwykłą historię wybitnego piłkarza, który w czasach swojej świetności pokazywał, że Polacy mogą wiele osiągnąć.

(MM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

KrystynaKrystyna

0 0

Brawo! Wielkie brawa dla średzian

15:36, 31.01.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%