Zamknij
REKLAMA

Rok upłynął pod znakiem ekologii

14.29, 17.01.2023 opr. MD Aktualizacja: 14.29, 17.01.2023
Skomentuj Fot. ZGK Środa
REKLAMA

Zakład Gospodarki Komunalnej w Środzie podsumował działania w ubiegłym roku. Sporo inwestycji związanych było z ochroną środowiska i z dbaniem o przyrodę.

Pracownicy ZGK w minionym roku zamontowali budki lęgowe dla owadów. Zlokalizowane są na terenie Parku Nowe Łazienki. Tam też znalazło się miejsce dla nowych karmników dla ptaków. Pamiętano także o ptakach w Parku Łabędzie. Pracownicy regularnie uzupełniają kaczkomat o zdrowe przekąski. Zadbali oni także o jeże, którym postawiono specjalne domki. Ponadto, w trosce o młode drzewa, zakładane są kroplówki nawadniające. Zakład pochwalił się, że u nich nic się nie marnuje. Rozdrobnione gałęzie ze ścinki stanowią ściółkę dla sadzonych w mieście roślin, a zbudowane z drewnianych odpadów karmniki dla ptaków trafiły do przedszkoli. Dwanaście karmników zostało przez dzieci przyozdobionych i dziś są ulubionymi stołówkami różnego ptactwa, a pozostałe pracownicy ZGK zamontowali w parkach. Zakład dba także o roślinność. Jedną z atrakcji spacerów w pobliżu jeziora i Górki Wojtaszaka jest latem pole słoneczników. Kolejnym przykładem kolorowej roślinności są łąki kwietne.

ZGK było także wykonawcą przystanku autobusowego przy węźle Inwalidów Wojennych oraz przy Kupcu Średzkim. Obie inwestycje powstały w ramach Projektu Zielone Przystanki i jak sama nazwa wskazuje, mają w sobie sporo zieleni.

W trosce o środowisko naturalne zakupione zostały wózki elektryczne. Ekologiczne Melexy można spotkać nad jeziorem i w ścisłym centrum miasta. A skoro już mowa o ekologicznych środkach transportu, to nie można zapomnieć o rowerzystach. W mieście stawiane są stojaki rowerowe. Pojawiły się też one na terenach wiejskich. Z kolei wiaty rowerowe postawione zostały przy LO, dworcu PKP i na tyłach Urzędu Miejskiego. Przy okazji wycieczek rowerzyści mogą skorzystać z naprawczych stacji rowerowych, których lokalizacje także wykroczyły już poza miasto. Na koniec warto wspomnieć o modernizacji oświetlenia pływalni, zbiórce plastikowych nakrętek dla potrzebujących i poidłach dla psów.

(opr. MD)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%