Zamknij

Czy ostrzeżenia meteorologów sprawdziły się? Znany producent odpowiada

15:19, 12.05.2022 Opr. JJ Aktualizacja: 15:26, 12.05.2022
Skomentuj Fot. Pfeifer & Langen Polska Fot. Pfeifer & Langen Polska

- Ostatni tydzień to czas intensywnego rozwoju buraków cukrowych. Meteorolodzy ostrzegali przed wiosennymi przymrozkami, jednak te, które się zdarzyły, nie miały wpływu na wzrost roślin. Obsada na plantacjach plantatorów Pfeifer & Langen Polska jest na poziomie do 100 tysięcy roślin na hektar – informuje Pfeifer & Langen Polska.

Jak wyjaśnia producent cukru, do końca kwietnia trwały siewy. Po ich zakończeniu pojawiły się opady (5 – 20 mm), co zapewniło dobre wschody buraków. Meteorolodzy zapowiadali przymrozki, jednak temperatura minimalna wyniosła – 3 st. C. i nie uszkodziła roślin.

Liczba hektarów, na których było potrzebne przesiewanie jest marginalna i wynosi niespełna 400 ha we wszystkich rejonach plantacyjnych. Decyzją zarządu rolnicy, którzy musieli przesiać buraki, otrzymali nasiona w cenie 10 zł za jednostkę siewną. Dziś duża część buraków jest już w fazie czterech liści właściwych.

- Kolejny rok pokazuje, że dobrze radzą sobie rośliny na polach, gdzie plantatorzy stosują uprawę pasową. Nie było tam problemów z erozją wietrzną, choć w Wielkopolsce był bardzo suchy marzec i wiały intensywne wiatry. Na polach uprawianych metodą strip-till, czy innymi metodami konserwującymi, nie odwraca się gleby podczas orki. Dzięki temu nie wystawia się jej na działanie wiatru i wierzchnia warstwa gleby nie jest zwiewana. Plantatorzy stosujący uprawę pasową zaoszczędzili też na paliwie, bo specjalne agregaty tylko raz wyjechały na pole - tłumaczy producent i dodaje...

- Podczas jednego przejazdu wzruszano glebę, wykonano siew oraz nawożenie. Technologia ta pozwala również na oszczędności w stosowaniu nawozów sztucznych. W metodzie strip-till są one podawane tylko w miejscu, z którego roślina pobiera potrzebne składniki. To oznacza, że uzyskuje się ten sam efekt przy mniejszych nakładach finansowych – podaje Pfeifer & Langen Polska.

Siewy zdaniem producenta cukru przebiegały bardzo dynamicznie. W krótkim okresie bardzo wydajnie pracowały nowoczesne siewniki.

Dziesięć maszyn kupił producent cukru Pfeifer & Langen Polska i odsprzedał albo wynajął plantatorom buraka cukrowego.

Obecnie na większości plantacji wykonany jest już drugi zabieg herbicydowy.

(Opr. JJ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%