Zamknij

Cukrownia przeciwko likwidacji dopłat. Złożono skargę do Komisji Europejskiej

15:31, 22.04.2022 Aktualizacja: 15:41, 22.04.2022
Skomentuj Zdaniem spółki skarga wynika z niezrozumienia sytuacji na rynku Fot. Pfeifer & Langen/JJ Zdaniem spółki skarga wynika z niezrozumienia sytuacji na rynku Fot. Pfeifer & Langen/JJ

Polski producent cukru - Pfeifer & Langen Polska S.A. - wspiera krajowe dopłaty do powierzchni uprawy buraków cukrowych i nie zgadza się z argumentami zawartymi w skardze do Komisji Europejskiej, dotyczącej systemu dopłat stosowanego m.in. w Polsce.

Zarówno plantatorzy buraków, jak i cała branża cukrownicza w Polsce, po likwidacji kwot produkcji cukru w 2017 roku i uwolnieniu rynku znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej. W Polsce i w innych krajach, które później dołączyły do Unii Europejskiej lub mają zdecydowanie gorsze warunki klimatyczne i środowiskowe do produkcji rolniczej, niż np. Niemcy czy Francja, stosowane są dopłaty do powierzchni uprawy buraków, stanowiące bardzo istotny mechanizm wspierający plantatorów.

Niemieckie WVZ (Wirtschaftliche Vereinigung Zucker - Gospodarcze Stowarzyszenie Cukrowe), złożyło w ostatnich dniach skargę do Komisji Europejskiej. Domaga się w niej zbadania legalności i zgodności z przepisami unijnymi dopłat do powierzchni uprawy buraków, stosowanych w Polsce i w 10 innych krajach Unii Europejskiej.

WVZ stwierdza, że jej zdaniem mechanizm tych dopłat jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej, co powoduje zakłócenia konkurencji w branży cukrowniczej. Co warte podkreślenia WVZ nie jest - jak podają niektóre media – związkiem producentów cukru, lecz szeroką organizacją stowarzyszającą 24 tysiące niemieckich plantatorów, zrzeszonych w pięciu Związkach Plantatorów Buraka Cukrowego, trzy firmy produkujące cukier oraz trzy firmy handlujące cukrem.

Zdaniem Pfeifer & Langen Polska S.A., ta skarga wynika z niezrozumienia sytuacji na rynku cukru w Polsce i w Unii Europejskiej oraz niezrozumienia sytuacji rolników, a także lokalnej specyfiki i warunków do uprawy buraków cukrowych w ogóle.

- Dopłaty do powierzchni uprawy buraków to istotny składnik wsparcia rolnictwa oraz zapewnienia bioróżnorodności i nigdy nie były przyczyną zachwiania konkurencyjności unijnego rynku cukru – wyjaśnia Pfeifer & Langen Polska S.A.

(OPR. JJ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%