Zamknij

W tej miejscowości po 15 latach skończył się gaz! Co teraz? Firma wyjaśnia!

Jędrzej JózefowiczJędrzej Józefowicz 08:02, 02.04.2022 Aktualizacja: 21:59, 04.04.2022
Skomentuj Nastąpiła likwidacja odwiertu w Kromolicach Fot. MT Nastąpiła likwidacja odwiertu w Kromolicach Fot. MT

W ostatnim czasie w Kromolicach trwały prace polegające na likwidacji odwiertu gazu. W poniedziałek 28 marca poinformowano naszą redakcję o przeniesieniu wiertni na otwór do Roszkowa koło Jarocina. Za prace wiertnicze odpowiada firma Exalo Drilling S.A., należąca do grupy kapitałowej PGNiG.

Udało nam się skontaktować z osobą kierującą wiertnią w Kromolicach, w powiecie średzkim, 10 kilometrów od Środy.

- Zlikwidowaliśmy odwiert, w którym przestał płynąć gaz. Nastąpiła jego całkowita likwidacja. Złoże zostało wyeksploatowane. W tej chwili trwa przerzut naszej wiertni w inny odwiert, w Roszkowie niedaleko Jarocina. Póki co nie wiem, by w Kromolicach miały być inne odwierty – powiedział nam kierownik prac.

Wiertnia w Kromolicach istniała od 2007 roku. Teraz zostanie jedynie plac wyłożony płytami betonowymi, lecz, jak informuje osoba kierująca wiertnią, do miejscowości przyjedzie ekipa, która zbierze płyty, a następnie wykona rekultywację terenu.

- Nie będzie śladu, że tu był odwiert. Po rekultywacji będą tu pewnie użytki rolne. Czy będą mogły budować się tu domy? Ciężko powiedzieć. Od tego miejsca jest 5 metrów strefy ochronnej – mówi naszej redakcji mężczyzna.

Co więcej, kilka dni temu portal netTG.pl opublikował artykuł na temat złoża gazu w Winnej Górze.

- Dziesięć lat pozostaje do końca koncesji wydobywczej Winna Góra, obejmującej złoże gazu ziemnego w Wielkopolsce. Czy do tego czasu uda się sczerpać całe złoże? Koncesja nr 1/2012 Winna Góra na gaz ziemny dotyczy złoża znajdującego się na terenie gmin Krzykosy oraz Miłosław w województwie wielkopolskim. Termin ważności koncesji upływa 8 maja 2032 r. Złoże eksploatowane jest przez Kopalnię Gazu Ziemnego Radlin - Ośrodek Kopalń Ostrów Wielkopolski – pisze portal.

- Transport gazu ziemnego z odwiertu Winna Góra-1 odbywa się za pomocą rurociągów. Odwiercono jeden otwór: Winna Góra-1, którym prowadzona jest dotychczasowa eksploatacja. Wydobycie rozpoczęto w 2007 r. Od początku eksploatacji do dnia 31 grudnia 2021 r. ze złoża wydobyto 157,41 mln m³ gazu ziemnego - informuje Biuro Prasowe PGNiG.

Plany natomiast przewidują ze złoża w Winnej Górze pozyskanie niemal dwustu milionów metrów sześciennych gazu.

- Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA prowadzi wydobycie na podstawie koncesji Winna Góra na terenie gruntów leśnych, stanowiących własność Skarbu Państwa i będących w zarządzie Nadleśnictwa Jarocin. Są one użytkowane na podstawie umowy dzierżawy. Co można prognozować na podstawie tempa prowadzonego dotąd wydobycia? Wydaje się, że jest szansa na pozyskanie całego gazu ze złoża w zakładanym terminie – wyjaśnia portal netTG.pl.

Z kolei w 2020 roku portal money.pl informował, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), przy współpracy z Orlen Upstream, zakończyło sukcesem wiercenie odwiertu Grodzewo-1 w gminie Śrem. PGNiG szacowało wówczas, że otwór pozwoli na wydobycie ok. 20 mln m³ gazu ziemnego rocznie.

- Odwiert osiągnął głębokość 2 940 metrów. Prace wiertnicze zrealizowała spółka Exalo Drilling należąca do grupy kapitałowej PGNiG. Wcześniej w tym rejonie odkryto m.in. złoża Zaniemyśl, Środa Wielkopolska, Roszków, Kromolice i Kromolice Południe, Winna Góra, Lisewo, Komorze, a ostatnio złoże Miłosław – pisał w 2020 roku portal. Jak wiadomo teraz, wiertnia w Kromolicach przestała już istnieć.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%