Zamknij

Jak oceniają i jakiego rozwoju gminy Środa chcą mieszkańcy?

14:03, 17.12.2020
Skomentuj

Otrzymaliśmy z Urzędu Miasta raport z konsultacji społecznych, które zostały przeprowadzone na terenie gminy Środa między 7 a 21 października. Konsultacje miały charakter ankiety, którą mieszkańcy mogli wypełnić przez Internet lub w sposób tradycyjny. Jak mieszkańcy oceniają dostęp do infrastruktury sportu i rekreacji? Na jakim poziomie jest dostępność i jakość opieki zdrowotnej? Jak oceniają bezpieczeństwo i jakość dróg? Jakich inwestycji chcą priorytetowo? Na te pytania i wiele innych odpowiadamy na podstawie otrzymanych wyników.

Wyniki ankiety w sprawie istniejącego stanu i perspektyw gminy Środa mają pomóc w przystąpieniu do opracowania Strategii Rozwoju Gminy Środa Wielkopolska na lata 2021-2030.

W pierwszym zadaniu mieszkańcy mieli ocenić warunki życia i działalności w gminie oraz możliwości jej rozwoju. W ankiecie wyszczególniono do oceny 28 punktów. Każdy z nich można było ocenić jako „bardzo dobre, dobre, średnie/przeciętne, złe i bardzo złe”.

Najciekawsze propozycje do oceny

Dostęp do infrastruktury sportu i rekreacji 59 osób oceniło jako dobry, 25 jako średni/przeciętny, a 23 jako bardzo dobry. W przypadku warunków dla rozwoju przedsiębiorczości głosujący najczęściej wybierali opcję „dobre”, oddając łącznie 57 głosów, 22 osoby uznały warunki za średnie/przeciętne, a 11 za bardzo dobre. Poziom oferty i wydarzeń kulturalnych 28 mieszkańców oceniło jako średni/przeciętny, 22 jako zły, a 16 jako dobry.

Dostępność i jakość opieki zdrowotnej 57 osób oceniło jako średni/przeciętny, 31 jako dobry, a 21 uznało, że dostęp jest zły. Dostępność do transportu publicznego 47 głosujących uznało za dobry, 47 jako średni/przeciętny, a 19 jako bardzo dobry. Dostępność do bazy gastronomicznej i noclegowej zdaniem 57 mieszkańców jest średnia/przeciętna, 39 uważa, że dobra, a 23, że zła.
Dostępność terenów przeznaczonych pod inwestycje 61 głosujących uznało za średni/przeciętny, 41 za dobry, a 13 za zły. Stan i jakość dróg oceniono jako średni/przeciętny – 50 głosów, dobry – 41, zły – 27.

Główne problemy społeczne w gminie  

W drugim zadaniu mieszkańcy zostali poproszeni o ocenienie, jakie główne problemy społeczne występują na terenie gminy. W ankiecie wyszczególniono 7 głównych problemów. Do wyboru były odpowiedzi: wysokie zagrożenie problemem, średnie zagrożenie problemem, niskie zagrożenie problemem i brak problemu. Według 71 osób w gminie Środa występuje średnie zagrożenie przestępczością, według 48 niskie, a 5 osób uznało, że problemu nie ma. Podobny wynik osiągnęło pytanie o przestępczość młodocianych. 72 osób uznało, że występuje średnie zagrożenie problemem, 38 że niskie, a według 3 zagrożenia nie ma.

Mieszkańcy zostali poproszeni także o ocenę zagrożenia bezrobociem. Z wyników ankiety wyszło, że 67 osób uznało ten problem za średni, 38 za niski, a 21 za wysoki. W kwestii biedy 67 głosów oddano na „średnie zagrożenie problemem”, 43 osoby uznały, że bieda jest niskim zagrożeniem, a 16 osób, że wysokim. W ankiecie poruszono także temat przemocy w rodzinie. 74 osoby uznały problem za średni, 39 za niski, a 13 za wysoki. Jeśli chodzi o kwestie alkoholizmu 72 osoby uznały zagrożenie problemem za średnie, 39 za wysokie, a 18 za niskie. Problem narkomani na terenie gminy Środa 70 osób oceniło jako średni, 33 za niski, a 18 osób zaznaczyło, że występuje wysokie zagrożenie tym problemem.

Priorytety, inwestycje, przedsięwzięcia

W 3. zadaniu poproszono mieszkańców o wybranie maksymalnie 5 priorytetów, które mają lub mogłyby mieć największy wpływ na rozwój gminy Środa. Głosujący mieli do wybrania 22 opcje, 5 z największą liczbą głosów prezentujemy w tabeli.

Kolejne zadanie dotyczyło 3 najważniejszych inwestycji/przedsięwzięć, które zdaniem mieszkańców powinny zostać priorytetowo realizowane na terenie gminy. Poproszono o precyzyjne określenie nazwy zadania, zakres realizacji i lokalizację. Padło łącznie 134 odpowiedzi. Najczęściej wymieniano budowę i modernizację obiektów sportu i rekreacji, budowę nowych i modernizację istniejących dróg oraz ciągów pieszo-rowerowych, a także udogodnienia dla przedsiębiorców (w tym: ulgi, przygotowane tereny pod inwestycje).

Ścieżki, drogi, wiadukt

W 5. punkcie ankiety poproszono o wypisanie 3 obiektów na terenie gminy, które zdaniem mieszkańców w pierwszej kolejności wymagają odnowienia, modernizacji lub nadania nowych funkcji. Wśród 134 odpowiedzi można przeczytać propozycje takie jak: budowa wiaduktu na skrzyżowaniu Niedziałkowskiego/S11, dokończenie budowy stadionu, baseny odkryte, monitoring miasta i obwodnic, budowa szkoły podstawowej, rozwiązane problemu komunikacyjnego przy Cukrowni - dojazd do PKP, tworzenie miejsc rozrywki i spotkań dla młodzieży, oczyszczenie jeziora.

Mieszkańcy są dumni

Kolejne zadanie dotyczyło wypisania kluczowych elementów, z których gmina Środa może być dumna. Poproszono o wypisanie maksymalnie trzech miejsc. Najczęściej padały odpowiedzi takie jak: Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna, Ratusz, Galeria Miejska, Stary Rynek.

W 7. zadaniu mieszkańcy mieli ocenić stwierdzenia dotyczące Środy. Zdaniem większości głosujących atrakcyjność gminy jako miejsca zamieszkania, miejsca pracy i wypoczynku jest na wysokim lub średnim poziomie. Tak samo wyglądają wyniki dotyczące położenia Środy w atrakcyjnym miejscu, atrakcyjności w stosunku do sąsiednich gmin, bezpieczeństwa oraz silnego związania mieszkańców z gminą.

Ekologiczna i przedsiębiorcza

W przedostatnim i ostatnim zadaniu mieszkańcy zaznaczyli, z czym chcieliby, aby w 2030 roku utożsamiano Środę, mieli możliwość także przedstawić inne wnioski i propozycje. Z ankiety wynika, że głosujący chcą gminy ekologicznej, dbającej o środowisko i estetykę otoczenia. Gminę przedsiębiorczą, atrakcyjną dla inwestorów, tworzącą nowe miejsca pracy, zapewniającą dostęp do wysokiej jakości usług społecznych i atrakcyjną dla turystów.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu glospowiatusredzkiego.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%