Poznaliśmy listę placówek medycznych Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które otrzymają dotacje z funduszy unijnych. Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony drugi nabór wniosków.
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, na liście znalazło się łącznie 1862 placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Wśród nich znajdują się dwie z powiatu średzkiego. Centrum Medyczne Spychalscy Spółka Jawna ze Środy otrzyma 450 tysięcy złotych, z kolei do Szpitala Średzki Serca Jezusowego Spółki z Ograniczoną Odpowiedzialnością trafi 300 tysięcy złotych.
Te pieniądze można wykorzystać na trzy różne sposoby: na sprzęt medyczny (np. aparaty USG, holtery, sprzęt niezbędny do diagnostyki w domu pacjenta), sprzęt IT (m.in. oprogramowanie do realizacji opieki koordynowanej, komputery, serwery, centralki telefoniczne do obsługi połączeń od pacjentów) lub prace budowlane (związane np. z poprawą infrastruktury przychodni).
– Warunki finansowania w konkursie ogłoszonym przez NFZ, były bardzo atrakcyjne. Dotacja z funduszy europejskich i budżetu państwa pokrywa 100% kosztów inwestycji. Oznacza to, że właściciele POZ nie muszą dokładać żadnych środków z własnej kieszeni – powiedział Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że do rozdysponowania jest jeszcze ponad 500 milionów złotych. Oznacza to, że w tym roku można spodziewać się kolejnego naboru.
– Już w pierwszym dniu naboru wiedzieliśmy, że zainteresowanie funduszami unijnymi ze strony POZ jest ogromne. Dlatego przewidzieliśmy scenariusz, w którym zwiększymy budżet naboru. Dostaliśmy zielone światło m.in z Komisji Europejskiej i ostatecznie przeznaczyliśmy łącznie 694,66 mln zł na rozwój podstawowej opieki zdrowotnej – podkreśliła Katarzyna Kacperczyk, wiceminister zdrowia.
Będzie to szansa dla przychodni, które nie uzyskały dofinansowania w pierwszym naborze. W powiecie średzkim były cztery takie lecznice. O 450 tysięcy złotych wnioskowały Nasmedica Kwiecińska-Nasher, Nasher Spółka Jawna ze Środy i Arm-Med Korbecka-Paczkowska Spółka Jawna z Nowego Miasta nad Wartą, natomiast o 300 tysięcy starali się Wiesław Grobelny i Małgorzata Fertała z Zaniemyśla oraz Tech Farm Bis Bączkowski, Ludwiczak Spółka Jawna z Sulęcinka.
Dodajmy, że wysokość dofinansowania zależy od wielkości przychodni. Mały podmiot (do 5000 zapisanych pacjentów na liście aktywnej) mógł wnioskować maksymalnie o 300 tysięcy złotych, średni podmiot (od 5001 do 10 000 zapisanych pacjentów na liście aktywnej) - o 450 tysięcy złotych, a duży podmiot (powyżej 10 000 zapisanych pacjentów na liście aktywnej) o kwotę nawet 600 tysięcy złotych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz