Zamknij

Dostosowywanie obiektów do warunków gospodarki rynkowej

09:06, 19.08.2022 Paweł Łukaszewski Aktualizacja: 09:07, 19.08.2022

W jednym z poprzednich materiałów przypomniałem Państwu o wystawach gospodarczych, które, jako kierownik Rejonu Administracyjnego Środy, organizowałem w latach 90-tych. Podkreśliłem wówczas ich promocyjne znaczenie dla rozwoju lokalnej przedsiębiorczości i wpływ na rynek pracy w gminach naszego Rejonu Administracyjnego (istniał w latach: 1990-1998).

W materiale tym zwróciłem również Państwa uwagę na dynamiczny, po transformacji ustrojowej w 1989 roku, rozwój gospodarczy Środy i pozostałych gmin przyszłego Powiatu Średzkiego. Transformacja ta, która w gospodarce przyniosła powrót kapitalizmu, uwolniła nasze uśpione w systemie totalitarnym prorynkowe cechy. Chodzi oczywiście o przedsiębiorczość i pracowitość.

Po 1989 roku na bazie byłych państwowych zakładów pracy, a tym samym posiadanego przez nie majątku (m in. maszyn, urządzeń i obiektów) zaczęły powstawać prywatne firmy, a wiele osób rozpoczęło działalność na własny rachunek.

Kolejnym impulsem do odrabiania naszych gospodarczych zapóźnień było przystąpienie do Unii Europejskiej. Wraz z naszą akcesją pojawiły się możliwości nie tylko swobodnego poruszania się po Europie, a tym samym przyglądania się jak żyją i pracują ludzie w krajach zachodniej cywilizacji, ale powstały także warunki do swobodnego przepływu kapitału, towarów i usług.

Ten dynamiczny, po 1989 roku, rozwój naszego kraju bardzo dobrze obrazują techniczne, funkcjonalne i wizualne przekształcenia większości, powstałych jeszcze w PRL-u, obiektów przemysłowych i usługowych. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, także w Środzie, wiele obiektów budowlanych nie tylko zmieniło swój wygląd, ale zmienił się także sposób ich użytkowania.

Aby te metamorfozy zobrazować przygotowałem dla Państwa fotografie ośmiu obiektów o funkcji przemysłowo-usługowej. Pokazują one stan tych obiektów przed kilkudziesięciu laty. Sądzę, że przeprowadzone na przestrzeni wielu lat zmiany nie utrudnią Państwu wskazania ich aktualnego przeznaczenia.

Poniższe fotografie pochodzą z prywatnego archiwum Pawła Łukaszewskiego.

(Paweł Łukaszewski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%