Zamknij
Poinsencja zakwita tylko raz, ale jest ładna także bez kwiatów

Poinsecja – „Gwiazda Betlejemska” ozdobi mieszkanie i ogródek, wymaga bardzo starannej opieki i sprzyjającego klimatu

Jerzy Kałwak Jerzy Kałwak 08.49, 27.09.2022 Aktualizacja: 11.31, 27.09.2022

Poinsecja – „Gwiazda Betlejemska” ozdobi mieszkanie i ogródek, wymaga bardzo starannej opieki i sprzyjającego klimatu

W ostatnich tygodniach roku żadna kwitnąca roślina nie jest tak często kupowana. Gwiazda Betlejemska jest uważana za typową roślinę świąteczną. Oprócz Bożego Narodzenia jest także bardzo ceniona jako kolorowa roślina pokojowa.

Między innymi dlatego, że prócz pięknych kwiatów - przy odpowiedniej pielęgnacji - przez kilka miesięcy nowego roku ma kolorowe przylistki. Eksperci Stars for Europe (SfE) podpowiadają, co należy zrobić, aby poinsecja pięknie prezentowała się aż do wiosny.

Poinsencja zakwita tylko raz, ale jest ładna także bez kwiatów

Przy zakupie zwracaj uwagę na jakość

Niewłaściwa pielęgnacja powoduje, że poinsecja już po kilku dniach zaczyna gubić liście. Aby uniknąć takich przykrych niespodzianek, warto zwrócić uwagę na jakość rośliny przy zakupie. Świeże, zdrowe okazy mają gęste, nieuszkodzone liście i żółtozielone pąki kwiatowe pomiędzy kolorowymi przylistkami. W sklepie zadbane poinsecje powinny być wystawione bez opakowania, w odstępach od siebie, w ciepłym, jasnym miejscu, oddalonym od przeciągów. Gleba nie powinna być ani sucha, ani mokra. Sklepy specjalistyczne zazwyczaj spełniają te wymagania.

Dobrze otul roślinę na podróż do domu

Rośliny tropikalne nie lubią temperatur poniżej 12°C i przeciągów. W przypadku transportu w chłodne, wietrzne dni należy starannie zawinąć poinsecję w kilka warstw papieru i jak najszybciej dostarczyć ją do domu.

Zbyt niska i zbyt wysoka temperatura wpływa negatywnie na roślinę

Wybierz jasne, ciepłe miejsce

Wilczomlecz nadobny, wilczomlecz piękny, poinsecja nadobna, poinsecja, gwiazda betlejemska – gatunek krzewu z rodziny wilczomleczowatych. Poinsecja pochodzi z Meksyku, dlatego potrzebuje słońca i ciepła. Idealna dla niej temperatura waha się pomiędzy 15 a 22°C. W Polsce nawet bezpośrednie światło słoneczne z okna wychodzącego na południe jest dla niej odpowiednie, ponieważ nie jest zbyt silne. Należy unikać wszelkich podmuchów i przeciągów. Podczas wietrzenia najlepiej przenieść roślinę do innego pomieszczenia.

Odpowiednio podlewaj

Poinsecja nie powinna być ani całkowicie przemoczona, ani wysuszona, choć zbyt duża ilość wody jest gorsza niż jej chwilowy brak. Aby stwierdzić, czy nadszedł czas na podlewanie, należy wykonać tzw. test palca. Jeśli gleba jest sucha na głębokości około 2 cm, roślina potrzebuje wody.

Sprawdzaj palcem wilgotność ziemi w doniczce

Innym sposobem jest podniesienie rośliny wraz z doniczką. Jeśli wydaje się ona dość lekka, świadczy to o niedoborze wilgoci. W zależności od stanowiska, temperatury otoczenia i wielkości rośliny może być konieczne codziennie podlewanie lub co dwa, trzy dni wodą o temperaturze pokojowej. Można to robić w małych ilościach za pomocą konewki od góry.

Zanurzenie korzeni na kilka minut w wodzie o temperaturze pokojowej nie zaszkodzi

Inną metodą jest stosowane raz w tygodniu zanurzanie bryły korzeniowej na kilka minut w wodzie o temperaturze pokojowej. Stosując którąkolwiek z tych metod, należy pamiętać, aby woda nie zalegała w doniczce. Jej nadmiar należy odlać nie później niż 15 minut po podlaniu.

Nie nawozić podczas pierwszego kwitnienia

Poinsecja kupiona w listopadzie lub grudniu rośnie w glebie już wzbogaconej o składniki odżywcze, co oznacza, że nie ma potrzeby nawożenia rośliny w okresie kwitnienia. Jedynie w przypadku kontynuacji uprawy poinsecji zaleca się regularne stosowanie nawozów.

Nie ma potrzeby nawożenia rośliny w okresie kwitnienia, wystarczy podlewać

Co należy zrobić, aby poinsecja zakwitła ponownie?

Teoretycznie można sprawić, by poinsecja zakwitła ponownie, choć wymaga to sporo wysiłku, a roślina rzadko wygląda tak efektownie, jak za pierwszym razem. Jednak, nawet gdyby miała nie zakwitnąć, nie warto się jej pozbywać. Po przycięciu pod koniec okresu kwitnienia poinsecja staje się bujna i zielona, a w cieplejszych miesiącach bardzo dobrze sobie radzi na zewnątrz. Na wiosnę i lato można ją przenieść do ogródka, nie zapominając o pielęgnacji.

Źródło: www.starsuniteeurope.eu.

REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%