Zamknij
REKLAMA
Pan Paweł ze sklepu RomTech (Brodowska 28, tel. 61 285 23 36) podpowiada, jak zorganizować sobie system podlewania w swoim ogrodzie

Irytuje Cię łączenie i przepinanie węży oraz sprzętu do podlewania w Twoim ogrodzie?

09.01, 21.05.2022

Irytuje Cię łączenie i przepinanie węży oraz sprzętu do podlewania w Twoim ogrodzie?

Szybkozłączki to idealne rozwiązanie, które sprawi, że podlewanie ogrodu stanie się proste, szybkie i przyjemne. System ten istnieje od ponad 20 lat i jest najlepszym rozwiązaniem dla Twojego ogrodu. Co więcej, aktualnie jego zakup nie jest już dużym wydatkiem. Jak jednak dobrać wszystkie elementy, żeby do siebie pasowały i system działał?

Zacznijmy od początku, czyli od rury z wodą w naszym ogrodzie. Pierwszą czynnością jest montaż kranu. Najczęściej używa się kranów kulowych w rozmiarze 1⁄2 oraz 3⁄4. Wielkość z reguły jest oznaczona z boku kranu lub pod pokrętłem. Każdy typowy kran kulowy 1⁄2 ma na wylocie gwint 3⁄4, natomiast kran 3⁄4 ma na wyjściu gwint 1 calowy. Dołączone do kranu przyłącze na opaskę jest z reguły kiepskiej jakości i najlepiej, żeby się później nie denerwować cieknącą wodą, odkręcić je. W jego miejsce montujemy końcówkę dostosowaną pod szybkozłączki.

Czas na system szybkozłączek
Szybkozłączka z jednej strony ma mocowanie do węża, z drugiej - otwór do mocowania końcówek na kranie (lub zraszaczach).

Mamy więc: kran→końcówkę pod szybkozłączki→ szybkozłączka→wąż→ szybkozłączka→zraszacz

Oprócz takiego prostego systemu możemy dzięki szybkozłączkom tworzyć dużo bardziej złożone połączenia np. dokupić dodatkowe akcesoria, jak: rozdzielacze na kran, trójniki do szybkozłączek, reperatory czy nyple, którymi możemy połączyć dwa węże (nawet różnej grubości).

Nie kupujemy szybkozłączek tańszych niż 4 zł. Te najtańsze są słabej jakości i wytrzymują krótko  - podpowiada pan Paweł ze sklepu RomTech (Brodowska 28, tel. 61 285 23 36) i dodaje - dobre szybkozłączki produkuje np. Cellfast, Claber, Bradas, Gardena czy Fiskars.

Nie ma szybkozłączek bez węża. Jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Najczęściej używane węże w ogrodzie mają rozmiar 1⁄2, 5/8, oraz 3⁄4. Natomiast szybkozłączki zawsze występują w dwóch wielkościach. Mniejsza umożliwia podłączenie węża 1⁄2 oraz 5/8. Większa umożliwia podłączenie węża 3⁄4.Trzeba pamiętać, że średnica węża musi być dobrana pod szybkozłączki (lub odwrotnie), a te pod wyjście kranu. Gdy zgramy te trzy wartości możemy cieszyć się tym systemem.- Warto jeszcze tylko pamiętać, że podobnie jak w przypadku połączeń, tak i w przypadku węża te najtańsze oprócz zalety w postaci niskiej ceny mają tylko wady: skręcają się i szybko zużywają - podsumowuje pan Paweł i dodaje - Dlatego warto wydać na wąż lepszej jakości, na który producent daje nawet 15 lat gwarancji. Musi być minimum 4-warstwowy, a najlepiej 5- czy 6-cio warstwowy. Każdy producent węży produkuje kilka wersji węży. My polecamy. np. Bradas, seria White line, czy Cellfast, seria HobbyATS2.

Pamiętajcie, idąc na zakupy, warto sprawdzić wielkość kranu oraz grubość węża, wtedy bez problemu sprzedawca dobierze odpowiednie produkty do Waszych potrzeb.

REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%