Zamknij
REKLAMA

Pierwszy polski kapłan w Szwecji

Mariusz Duda Mariusz Duda 13.58, 23.11.2022 . Aktualizacja: 14.01, 23.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Dziś, w środę 23 listopada, mija dokładnie 88 lat od śmierci księdza Stefana Wullerta. Duszpasterz spoczął na średzkim cmentarzu. Znany był ze swojej działalności w Szwecji.

Ciężko jest znaleźć jakiekolwiek informacje na temat posługi księdza Wullerta w Polsce. Jego akta najprawdopodobniej zostały zniszczone. Nawet w dokumentach Archidiecezji Poznańskiej widnieje inna data urodzenia, niż na nagrobku.

Więcej wiadomo natomiast na temat jego misji w Szwecji. Ks. Stefan Wullert 8 grudnia 1931 roku przybył tam ze Środy i objął parafię w Malmö. Był pierwszym kapłanem Polakiem, który podjął się ̨ stałej opieki duszpasterskiej nad emigrantami polskimi w Szwecji. Odprawiał msze i nauczał dzieci. Organizował w Polsce zbiórki pieniędzy, które zamierzał przeznaczyć na rozwój kościoła katolickiego w Szwecji. W 1932 roku został przeniesiony do Oskarström, ale wkrótce ciężko zachorował. Za zgodą biskupa Müllera i prymasa kardynała Hlonda wrócił do Środy na leczenie. Zmarł w wieku 35 lat (według dat z nagrobka).

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%