Zamknij
REKLAMA

Zakończenie peregrynacji kopii Obrazu Jasnogórskiego w archidiecezji poznańskiej

21:20, 08.01.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Nawiedzenie Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji pod hasłem "Z Maryją w nowe czasy" rozpoczęło się w maju 2019 roku. Pierwotnie miało się ono odbywać do 26 września 2020 r., jednak ze względu na pandemię koronawirusa peregrynacja była kilkukrotnie przerywana.

W sobotę wieczorem w Poznaniu rozpoczęły się uroczystości zakończenia peregrynacji kopii Obrazu Jasnogórskiego w archidiecezji poznańskiej, których kulminacją będzie niedzielna msza św. Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej trwało od maja 2019 r.

W liście skierowanym do wiernych z okazji zakończenia nawiedzenia Obrazu Jasnogórskiego metropolita poznański abp Stanisław Gądecki zaznaczył, że kilkukrotne zawieszenie peregrynowania było spowodowane troską o zdrowie i życie wiernych oraz kapłanów, a także solidaryzowaniem się z wszystkimi, którzy "zostali dotknięci zakażeniem, pobytem w szpitalu i znacznymi restrykcjami".

"Pan Bóg pozwolił nam dokończyć nawiedzenie. Matka Boża w znaku Ikony Jasnogórskiej odwiedziła wszystkie 415. parafii naszej archidiecezji, kościoły rektoralne, męskie i żeńskie domy zakonne oraz więzienia w Rawiczu, Wronkach i Poznaniu" - napisał hierarcha.

Abp Gądecki podziękował wiernym i duchownym za liczny udział w mszach odprawianych na powitanie obrazu oraz nocnych pasterkach we wspólnotach parafialnych i zakonnych.

W sobotę o godz. 20 w ramach uroczystości kończących peregrynację Obrazu Jasnogórskiego w archidiecezji z kościoła pw. św. Małgorzaty na poznańskiej Śródce wyruszyła uroczysta procesja z Ikoną Matki Bożej do katedry na Ostrowie Tumskim, gdzie do godz. 21 trwała modlitwa zakończona Apelem Jasnogórskim.

O północy z soboty na niedzielę rozpoczęła się Pasterka Maryjna w intencji nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych. Przez całą noc, do godz. 7.30, poznańska katedra będzie otwarta dla wiernych, którzy mogą przyjść i czuwać przy Ikonie Jasnogórskiej.

Głównym punktem zakończenia peregrynacji będzie niedzielna msza św., która zostanie odprawiona o godz. 12 w poznańskiej katedrze. Msza będzie koncelebrowana przez zaproszonych biskupów oraz dziekanów z wszystkich dekanatów archidiecezji; weźmie w niej udział m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, a homilię wygłosi metropolita wrocławski abp Józef Kupny.

W kwietniu rozpocznie się nawiedzenie Obrazu Jasnogórskiego w archidiecezji gnieźnieńskiej, które potrwa do lutego 2023 r.(PAP)

Autor: Szymon Kiepel

szk/ dki/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%