Zamknij
REKLAMA

No i gdzie ta bazylika?

23:54, 30.11.2021 | M.T
Skomentuj Prawdopodobnie ostatnim krokiem na drodze do bazyliki była zmiana ołtarza Fot. MT
REKLAMA

Od kilku lat trwają starania o to, by średzka Kolegiata otrzymała tytuł bazyliki mniejszej. W tym celu parafia podejmuje starania, by rozpoczęty już proces doprowadzić wreszcie do skutku. Na jakim etapie obecnie znajdują się te starania?

To, co jest dla nas najbardziej zauważalne to remonty, które w ciągu ostatnich lat objęły praktycznie cały kościół. Zaledwie kilka tygodni temu zdjęte zostały rusztowania, które na czas prac renowacyjnych zamontowano na zewnętrznych ścianach prezbiterium oraz prawej nawy kościoła.

We wcześniejszych latach pracom konserwatorskim poddano też lewą nawę, wieżę, nawę główna oraz dzwonnicę. Jeszcze wcześniej Kolegiata przeszła remont wewnątrz, gdy restauracji poddano stalle w prezbiterium oraz odmalowano ściany kościoła.

Jednym z ważniejszych punktów było z pewnością zamontowanie nowego ołtarza głównego. Konieczność zmiany wynikała z decyzji Watykanu w tej sprawie i był to ostatni warunek, który Kolegiata musiała spełnić przez uzyskaniem tytułu bazyliki.

Po poświęceniu ołtarza, które odbyło się 17 marca do Watykanu ponownie wysłano wszystkie niezbędne dokumenty, teraz parafia czeka na odpowiedź.

Póki co do Kurii nie wpłynęły żadne informacje w tej sprawie. Przeciętnie czas oczekiwania na decyzję właściwej kongregacji wynosi kilka miesięcy, co oznacza, że decyzję dotyczącą średzkiej Kolegiaty parafia może otrzymać praktycznie w każdej chwili.

Podobny czas zajęła poprzednia procedura w 2017 roku, gdy decyzja, ze względu na ołtarz, była negatywna. Dokumenty do Watykanu wysłane zostały wiosną, a odpowiedź parafia otrzymała pod koniec roku.

Tytuł bazyliki mniejszej nadawany jest kościołom o dużym znaczeniu pielgrzymkowym, historycznym lub artystycznym oraz takim, które są miejscem licznych cudów i uzdrowień lub mają wyjątkowe znaczenie dla lokalnej społeczności.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%