Zamknij
REKLAMA

PiS chce wprowadzić Centralny Rejestr Wyborców. Zdążą przed wyborami?

06.16, 25.09.2022 Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Jarosław Jędrkowiak / Gostyn24.pl
REKLAMA

Rząd szykuje projekt dotyczący nowelizacji kodeksu wyborczego i niektórych innych ustaw. Gminne listy wyborców mają zostać zastąpione przez centralny rejestr wyborców. 

Rejestr, jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, ma objąć wszystkie osoby uprawnione do głosowania w różnych typach wyborów w naszym kraju. 

Centralny Rejestr Wyborców ma składać się z dwóch zbiorów - A i B. 

W pierwszym z nich, jak podaje DGP, mają znaleźć się dane obywateli polskich. Rejestr ma zawierać imię i nazwisko, numer PESEL oraz adres zamieszkania i zameldowania,  a także informacje o właściwym okręgu i obwodzie wyborczym w poszczególnych typach wyborów.

- Podstawowe informacje zostaną pobrane z rejestru PESEL, ale np. wójt będzie wprowadzał do niego informację o osobach, które nie są zameldowane na obszarze danej gminy, ale złożyły wniosek, by tam oddać głos. Podobnie z informacją o pozbawieniu prawa wybierania na podstawie orzeczenia sądu - wskazuje gazeta. 

Część B zawierać będzie dane obywateli Unii Europejskiej, którzy nie posiadają polskiego obywatelstwa, a także obywatelki Wielkiej Brytanii, którzy mają prawa wyborcze w Polsce. 

Rządzący wskazują, że projekt ułatwi obywatelom głosowanie, urzędnikom – organizację, a komisjom wyborczym –przeprowadzenie wyborów. Poprawi się również ich bezpieczeństwo. Nowy rejestr może wpłynąć pozytywnie na frekwencję. 

- Z projektu ustawy wynika, że po zmianach łatwiej będzie dopisać się do spisu wyborców poza miejscem zamieszkania. Dziś gminy muszą przyjąć wniosek i przekazywać zawiadomienia między sobą. Przy CRW przeniesienie wyborcy pomiędzy spisami będzie automatyczne - uzupełnia Dziennik Gazeta Prawna. 

Projekt obecnie jest na etapie prekonsultacji, ale Centralny Rejestr Wyborców może być uruchomiony już nawet na przyszłoroczne wybory. 

(Źródło: Dziennik Gazeta Prawna)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%