Zamknij
REKLAMA

W Środzie powstaje miasteczko kontenerowe?

11:46, 28.07.2021 | J.J
Skomentuj Sporo dzieje się przy parku Fot. Współdzielnia
REKLAMA

Między Parkiem Łazienki, a tamą jeziora stanął tajemniczy kontener. Dlaczego znalazł się w tym miejscu? Co powstanie przy parku? Organizatorzy projektu na ten moment dawkują informacje, ale jedno jest pewne – takiego miejsca w Środzie jeszcze nie było.

Podchodząc do kontenera każdy może wziąć skromną ulotkę z równie skromną informacją.

- Tu powstaje coś pięknego, tu się spotkasz z przyjaciółmi, z dobrą kawą, ze sobą, ze sztuką – brzmi fragment tekstu.

Naszej redakcji udało się dotrzeć do jednej z kilkudziesięciu zaangażowanych w projekt osób. Czego się dowiedzieliśmy?

- Tajemniczy kontener to symbol tego, co lokalsi mają dla lokalsów – Współdzielnia! Koncerty, warsztaty, dobre jedzenie, kawa, a to wszystko wplecione w relacje i dobrą atmosferę. Tworzymy przestrzeń, w której możesz spotkać innych ludzi. Miejsce, w którym odpoczniesz, pooddychasz spokojniej, pełne dobrej muzyki i pysznego jedzenia. Szansę na spotkanie kultury, dyskusji, odpoczynku i rozwoju. Czas wypełniony tym, czego od dawna nam wszystkim brakuje – wyjaśnia jeden z organizatorów.

Jak dowiedzieliśmy się, stworzenie kontenerowego miasteczka jest całkowicie społeczną inicjatywą. W projekt zaangażowało się kilkadziesiąt osób ze Środy i okolic. Przedział wiekowy działaczy jest szeroki. Nad stworzeniem wyjątkowego miejsca działają 20-latkowie, ale także ludzie mający 80 lat. Projekt realizowany jest bez wsparcia sponsorów, bez grantów i środków zewnętrznych.

- Jest to działanie z potrzeby serca. Chcemy zaprosić średzian do spędzania wolnego czasu w kreatywny, radosny sposób w przyjaznej atmosferze. Ma tutaj powstać przestrzeń inspirowana trochę ideą Slot Art Festiwal, który odbywa się w Lubiążu, na południe od Wrocławia. Jest to festiwal organizowany w kompleksie cysterskim, drugim co do wielkości w Europie. W czasie tego festiwalu działa 10 różnych scen koncertowych. Oprócz rewelacyjnej muzyki, pokazów teatralnych i kina, działa ok. 150 rodzajów warsztatów z różnych dziedzin. Część z nas była na tym festiwalu, a część była nawet współorganizatorami, dlatego chcemy przenieść to na średzki grunt i stworzyć takie kreatywne miasteczko kontenerowe – wyjaśniają organizatorzy.

Przygotowania do utworzenia miejsca, którego w Środzie jeszcze nie było trwają już od kilku lat. Na razie jednak organizatorzy, czyli Wielkopolskie Stowarzyszenie Nadzieja nie chce odkrywać wszystkich kart, bo taka przestrzeń to misterna konstrukcja. Mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość.

- Dwa lata temu podpisaliśmy umowę z miastem na dzierżawę działki. W tym roku startujemy z dwoma kontenerami oraz namiotem sferycznym na 114 osób. Powstanie scena, będzie food truck, strefa chilloutu – dodają.

Kiedy wystartuje Współdzielnia? - Ruszamy 7 sierpnia i działamy przez 4 piątki i soboty. Zobaczymy, co z niedzielą, bo warto podkreślić, że nasze działania oparte są na wolontariacie i każdy angażuje się w projekt po godzinach. Jeśli wszystko nam wypali, to będzie naprawdę kozacko – kończy z dozą tajemniczości jeden z działaczy.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%