Zamknij
REKLAMA

Co średzianie robią z 500+?

13:39, 23.07.2021 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

Do końca kwietnia wszyscy beneficjenci rządowego programu 500+ mieli obowiązek złożyć nowy wniosek, jeśli chcieli dalej otrzymywać świadczenie. Okazuje się, że w wielu rodzinach jest ono nieodzowne i nawet jeden dzień obsuwy w wypłacie bulwersuje.

W ubiegłym miesiącu w gminie Nowe Miasto wiele osób zaczęło martwić się o swoje środki finansowe. Powodem tego zmartwienia było przede wszystkim opóźnienie w wypłacie świadczenia. Czym spowodowane było niewypłacenie 500+ w terminie? Weekendem. Środki zazwyczaj były przekazywane na konta beneficjentów do 18 dnia każdego miesiąc. Jednak w piątek 18 czerwca mieszkańcy gminy Nowe Miasto nie zarejestrowali wpłat na swoich kontach. Wielu z nich bardzo ta sytuacja poruszyła i zbulwersowała, ponieważ część beneficjentów została bez pieniędzy na weekend. Środki wpłynęły dopiero w poniedziałek.

Czy to oznacza, że bez pieniędzy ze świadczenia rodziny nie potrafią już funkcjonować? Czy mając zagwarantowane, comiesięczne darmowe środki, wydają więcej i nie oszczędzają? Czy 500+ stało się podstawą utrzymania rodziny?

 

Dla jednych dobrze, dla innych nie

Z programu wprowadzonego przez Prawo i Sprawiedliwość korzysta bardzo wiele rodzin w kraju, a rocznie na ten cel przekazuje się ponad 25 miliardów złotych. Ilość beneficjentów rośnie, bo w związku ze wzrostem cen i inflacją wielu rodzinom żyje się gorzej. Według danych statystycznych prawie 17%* rodzin nie poradziłoby sobie bez świadczenia. Pieniądze z programu Rodzina 500+ przysługują każdej rodzinie z dzieckiem lub dziećmi, która prawidłowo wypełni wniosek.

 

GMINA RODZINY WYPŁACONO W 2020
Środa Wielkopolska 4518 41 220 473,00 zł
Dominowo 420 4 033 849,37 zł
Krzykosy 984 9 175 336,60 zł
Nowe Miasto 1056 10 453 736,30 zł
Zaniemyśl 851 8 559 913,94 zł

Tyle rodzin z powiatu średzkiego korzysta z 500+

 

Będą zmiany w 500+

Z pewnością wielu rodziców wygląda nowych świadczeń, które będą przysługiwać od 1 stycznia 2022 roku. Nie zastąpią one 500+, tylko je uzupełnią. Nowe świadczenie ma przysługiwać na drugie i kolejne dziecko do 3 lat i ma wynosić w sumie 12 000 zł wypłacane po 1000 zł co miesiąc przez rok lub 500 zł przez dwa lata. Aby jednak dzieci do 3 lat nie mieszczące się w ramach programu nie były poszkodowane, przewidziano dla nich dodatkowe 400 zł na pokrycie kosztów żłobka czy przedszkola. Co to znaczy? Jeśli dana rodzina, posiada jedno dziecko w wieku 2 lat i drugie kilku miesięczne, oprócz 1000 zł na oboje dzieci co miesiąc, otrzymają 400 zł dla starszego dziecka o ile chodzi do żłobka i 500 lub 1000 zł na młodsze. W ten sposób ich dochody zwiększą się o minimum 900 zł. Jeśli jednak pierwsze dziecko ma więcej niż 3 latka, świadczenie obejmie tylko to młodsze. Ze strony Pawła Wojciechowskiego, głównego ekonomisty Pracodawców RP wyszedł pomysł, aby zmienić sposób rozdzielania świadczenia, przy okazji zwiększając jego kwotę. Jak zauważył w wywiadzie dla Business Insider, obecnie 500 zł nie ma już takiej wartości jak 5 lat temu, należałoby więc podnieść kwotę świadczenia, nie wszystkim by jednak przysługiwało. Teraz ze świadczenia korzystają wszystkie uprawnione dzieci niezależnie od dochodu rodziny. Wojciechowski proponuje, aby zwiększyć kwotę świadczenia do 800 zł, ale by należało się ono tylko dzieciom z rodzin o niskich i średnich dochodach. Zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczono by na wsparcie najbiedniejszych matek w formie wyprawki dla dzieci i opłat za przedszkola i żłobki.

 

Na co średzianie wydają środki z 500+?

Zapytaliśmy na naszym profilu facebookowym, na co nasi Czytelnicy przeznaczają środki przysługujące ze świadczenia. Oto niektóre z odpowiedzi:

Komentarze internautów

Natalia: Płacę za to przedszkole, reszta idzie na dziecko.

Dominik: 500 zł hmmm? Jednorazowy wyjazd do miasta po podstawowe zakupy…

Klaudia: Idzie na konto Junior.

Danuta: Jak się ma dużo pieniędzy, to jest mało, a gdy ich brak to bardzo dużo... Wielu chciałoby je mieć, chociażby na jedzenie…

Sławomir: I tak oszukali dzieci wiedzieli, że wszystko wzrośnie i te 500+ oddajcie w podatkach, bo ceny poszybowały, o ile % ile podrożały artykuły pierwszej potrzeby. A ile paliwo w tym półroczu, ludzie ja już tego nie ogarniam.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%