Zamknij

Już pięć ognisk ptasiej grypy w regionie, w tym trzy w gminie Środa!

09:58, 30.10.2024 . Aktualizacja: 15:48, 30.10.2024
Skomentuj

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków atakuje hodowle drobiu. W ostatnich dniach w regionie stwierdzono aż pięć ognisk H5N1, z czego trzy na terenie gminy Środa, jedno w gminie Miłosław i jedno w gminie Kleszczewo. Konieczne było uśmiercenie ponad 1,65 miliona sztuk drobiu.

W ostatnim wydaniu Głosu Powiatu Średzkiego informowaliśmy o dwóch ogniskach wysoce zjadliwej grypy ptaków. Dodaliśmy też, że są podejrzenia, że ogniska pojawiły się także w innych miejscach. Wczoraj badania próbek potwierdziły wystąpienie ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w dwóch kolejnych lokalizacjach.

Pierwsze niepokojące objawy zaobserwowano w nocy 17 października w gospodarstwie komercyjnym w Starkówcu Piątkowskim. O zaistniałej sytuacji natychmiast powiadomiono Powiatowego Lekarza Weterynarii w Środzie. Badania potwierdziły, że kury nioski zostały zarażone wirusem H5N1. W kolejnych dniach ogniska potwierdzono także w dwóch innych gospodarstwach na terenie gminy Środa i dwa następne w bezpośrednim sąsiedztwie. Decyzją Inspekcji Weterynaryjnej drób hodowany w gospodarstwach, w których potwierdzono wystąpienie ogniska, zostaje uśmiercony.

W gospodarstwie komercyjnym w Starkówcu Piątkowskim (gmina Środa) konieczne było zagazowanie 1 377 815 kur niosek. 25 października potwierdzono ognisko H5N1 w gospodarstwie komercyjnym w Krzyżownikach (gmina Kleszczewo). W tamtejszej hodowli znajdowało się 5 230 kaczek reprodukcyjnych. Dwa dni później badania potwierdziły wystąpienie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w gospodarstwie komercyjnym znajdującym się w Pierzchnie (gmina Środa). Konieczne było uśmiercenie 59 704 kur niosek. W poniedziałek 29 października potwierdzono wystąpienie dwóch kolejnych ognisk H5N1: w Miłosławiu, gdzie w gospodarstwie komercyjnym hodowanych było 4 285 kaczek rzeźnych oraz w Zielniczkach (gmina Środa), gdzie w gospodarstwie komercyjnym znajdowało się 205 901 kur niosek.

Wyznaczone obszary zapowietrzone i zagrożone, na których konieczne jest stosowanie dodatkowych środków ostrożności. Po wykryciu nowych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków najprawdopodobniej decyzją wojewody obszar zagrożony będzie się pokrywał niemal całkowicie z obszarem powiatu średzkiego.

Na obszarze zapowietrzonym obowiązuje nakaz utrzymywania drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym zamkniętym miejscu w gospodarstwie. Należy też niezwłocznie usuwać zwłoki drobiu lub innych ptaków z terenu gospodarstwa poprzez ich przetworzenie lub unieszkodliwienie w zakładach zatwierdzonych do tego celu. Konieczne jest czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanego do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych, innych środków transportu wjeżdżających do gospodarstwa lub z niego wyjeżdżających oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogły zostać skażone wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków. W rozporządzeniu nakazuje się także stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, w celu wykluczenia rozprzestrzeniania się zjadliwej grypy ptaków oraz wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstw utrzymujących drób. Posiadaczowi zwierząt nakazuje się prowadzenie wykazu osób wchodzących do gospodarstwa lub z niego wychodzących, z wyłączeniem pomieszczeń mieszkańców gospodarstwa. Paszę i ściółkę dla ptaków należy przechowywać w sposób zabezpieczający przed kontaktem z gryzoniami oraz dzikimi ptakami i ich odchodami.

Jednocześnie w obszarze zapowietrzonym zakazuje się wyprowadzania z gospodarstwa i wprowadzania do niego drobiu lub innych ptaków bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii. Nie można także wywozić i rozrzucać ściółki lub nawozów naturalnych bez wcześniejszego uzyskania zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii. Taką zgodę należy także uzyskać w przypadku przemieszczania i transportu drobiu lub innych ptaków, w tym piskląt jednodniowych, drobiu odchowanego do rozpoczęcia nieśności, jaj wylęgowych i konsumpcyjnych oraz w przypadku transportu mięsa drobiowego z zakładów zlokalizowanych na obszarze zapowietrzonym. Zakazuje się także organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki.

Zakaz obejmuje także utrzymywanie drobiu na wolnym powietrzu, chyba że drób jest chroniony przed kontaktem z dzikim ptactwem za pomocą sieci, dachów, poziomych tkanin lub innych odpowiednich środków zapobiegających temu kontaktowi lub gdy drób jest karmiony i pojony w zamkniętym pomieszczeniu czy w miejscu osłoniętym, które w dostateczny sposób uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa i tym samym zapobiega kontaktowi dzikiego ptactwa z pokarmem i wodą przeznaczonymi dla drobiu.

Na obszarze zagrożonym również obowiązują nakazy i zakazy wprowadzone przez wojewodę rozporządzeniem. Restrykcje są mniej uciążliwe dla hodowców, ale należy zachować szczególną ostrożność i także na tym obszarze obowiązuje zakaz utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu, jeśli nie jest on zabezpieczony przed kontaktem z dzikim ptactwem.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%