Zamknij

Systemy wentylacyjne w dużych halach

09:08, 25.01.2023 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:59, 25.01.2023
Skomentuj Jak zaprojektować skuteczną wentylację w dużych halach? Źródło zdjęć: Pexels.com Jak zaprojektować skuteczną wentylację w dużych halach? Źródło zdjęć: Pexels.com

Jak zaprojektować skuteczną wentylację w dużych halach?

Cel każdego systemu wentylacji jest jasny: osiągnięcie optymalnej jakości powietrza w pomieszczeniach. Aby to osiągnąć, konieczne jest odnowienie powietrza określoną liczbę razy na godzinę, biorąc pod uwagę:

  • Wymiary budynku.
  • Materiały użyte w budynku.
  • Obecne substancje.
  • Liczbę pracowników.
  • Rodzaj prowadzonej działalności.

Wszystkie te czynniki są decydujące przy obliczaniu wymaganej w każdym budynku wentylacji i wyciągu. W ten sposób można wybrać najbardziej efektywny system wentylacji.

Ale trzeba też wziąć pod uwagę rodzaj wymaganych wentylatorów w zależności od przepływu powietrza, a przede wszystkim punkty, w których będzie zainstalowany wlot lub wloty powietrza zewnętrznego. Jest to istotna kwestia przy projektowaniu systemu wentylacji w dużych halach, ponieważ należy unikać recyrkulacji pomiędzy obiegiem powietrza wlotowego i wylotowego. Kluczowym elementem są również żaluzje wentylatorowe.

Należy pamiętać, że hale przemysłowe, w których prowadzona jest działalność powodująca wysokie stężenie toksycznych gazów lub oparów, wymagają szczególnych środków zapewniających dobrą jakość powietrza. Dlatego w przypadkach takich jak obszary spawania lub podobne, muszą one być wyposażone w specjalny system zbierania oparów (okapem lub podobnym) umieszczonym jak najbliżej punktu emisji zanieczyszczających gazów. Innymi słowy, oprócz ogólnego systemu wentylacji hali, należy dodać kolejny system w każdym punkcie, w którym powstają zanieczyszczenia.

Różne systemy wentylacyjne w dużych halach

Działanie systemu wentylacji jest bardzo proste: potrzebuje on punktów wlotowych czystego powietrza oraz punktów wylotowych dla powietrza zanieczyszczonego. Chodzi o stworzenie obiegu, w którym powietrze napływające z zewnątrz wypycha zanieczyszczone powietrze na zewnątrz, tak aby zamknąć krąg odnowy powietrza. Najbardziej podstawowy model wentylacji w dużych halach składa się z dwóch elementów:

  • Kratki (wlot powietrza).
  • Wentylatory (powietrze wywiewane).

Na podstawie tej struktury, w zależności od innych czynników, można wyróżnić trzy rodzaje wentylacji w dużych halach:

  • Wentylacja statyczna lub naturalna
  • , która polega na otwieraniu okien lub innych rodzajów obudów w celu odnowienia powietrza wewnętrznego wywołanego przez wiatr. Wentylacja ta jest niekontrolowana, nieefektywna termicznie i nie pozwala na filtrowanie napływającego powietrza.
  • Wentylacja wiatrowa
  • , wentylatory poruszają się wykorzystując jedynie siłę wiatru. W praktyce system ten ma takie same wady jak wentylacja naturalna.
  • Wentylacja wymuszona,
  • w której wykorzystuje się elektryczne wyciągi do wymuszenia wypływu powietrza.

Wentylacja wymuszona lub dynamiczna 

Ze względu na swoje szczególne cechy, interesujące jest skupienie się na tym konkretnym rodzaju wentylacji. W rzeczywistości jest to najbardziej polecany system wentylacyjny do montażu w dużych halach ze względu na swoją wydajność. Jego główną wadą jest to, że niektóre modele mają tendencję do generowania zbyt dużego hałasu. Można wyróżnić różne warianty, w zależności od charakterystyki poszczególnych hal:

  • Z wyciągiem osiowym lub spiralnym.
  1. Mają dużą moc i zdolność do przemieszczania dużych ilości powietrza. Pracują one z minimalnymi stratami obciążeniowymi, co oznacza, że instalacje te nie wymagają kanałów, zasysania i swobodnego wylotu. Do wlotu powietrza służą kratki, zwykle umieszczone w drzwiach. Jest to idealne rozwiązanie dla hal o otwartej przestrzeni.
  2. Wentylacja 
  3. wyciągową
  4.  Wykorzystują one siłę odśrodkową do wytworzenia ciśnienia w powietrzu w celu jego odnowienia. Wyciągi znajdują się w ochronnej metalowej skrzynce, która pełni rolę izolatora akustycznego. Ten system wentylacji przemysłowej pracuje przy dużych spadkach ciśnienia. Ponieważ umożliwia wyciąg przez kanały, polecany jest do hal podzielonych na różne pomieszczenia.
  5. Ostatnim systemem wentylacji przemysłowej, o którym warto wspomnieć jest tzw.
  6. chłodnica wyparna
  7. . Jest to zupełnie inny rodzaj sprzętu, ponieważ pełni podwójną funkcję: wentyluje i stabilnie utrzymuje wnętrze w pożądanej temperaturze. Jest to bardzo ciekawy typ instalacji dla hal, w których ze względu na rodzaj działalności lub warunki, praca odbywa się w bardzo wysokich temperaturach. I jest też duża potrzeba wentylacji, bo powstają gazy i szkodliwe substancje.

 

 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%