Zamknij

Bezpłatna mammografia. Do programu uprawnionych zostało więcej kobiet

06:00, 10.12.2023 opr. JS
Skomentuj Od 1 listopada do programu profilaktyki raka piersi uprawnionych zostało więcej kobiet Od 1 listopada do programu profilaktyki raka piersi uprawnionych zostało więcej kobiet

Od 1 listopada do programu profilaktyki raka piersi uprawnionych zostało więcej kobiet. Panie w wieku 45-74 lat także już mogą bezpłatnie wykonać badania mammograficzne. Wcześniej z tej możliwości korzystały tylko osoby między 50 a 69 rokiem życia.

- Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Wśród nowotworów rak ten stanowi około 23% wszystkich zachorowań i jest przyczyną blisko 14% zgonów. Te dane wskazują, że musimy wprowadzać i rozszerzać programy profilaktyczne. To prosty, nieinwazyjny i skuteczny sposób wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, który znacząco poprawia rokowanie - mówi minister zdrowia Katarzyna Sójka. I dodaje: Przy współudziale organizacji pacjenckich i lekarzy specjalistów onkologii wypracowaliśmy nowe rozwiązania w programach profilaktycznych dla kobiet.

Od 1 stycznia 2024 r. do programu profilaktyki raka piersi będą także włączone kobiety po 5 latach od zakończenia leczenia raka piersi. Na podstawie decyzji Ministra Zdrowia terapia trastuzumabem derukstekanem została objęta refundacją od 1 listopada w ramach programu lekowego B.9.FM - leczenie chorych na raka piersi.

Terapia będzie dostępna dla pacjentów w drugiej, trzeciej lub czwartej linii leczenia stosowanej z powodu nieoperacyjnego lub zaawansowanego HER2-dodatniego raka piersi, po zastosowaniu co najmniej jednej linii terapii anty-HER2.

Od 1 listopada refundowana jest także terapia olaparybem w leczeniu raka piersi w zakresie:

pooperacyjnego leczenia wczesnego HER2-ujemnego raka piersi wysokiego ryzyka z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2;

zaawansowanego lub przerzutowego HER2-ujemnego raka piersi z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2;

zaawansowanego lub przerzutowego potrójnie ujemnego raka piersi z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2.

- Wszystkie podejmowane przez nas działania mają na celu zwiększenie liczby osób, które przystępują do badań profilaktycznych. Wczesne wykrywanie nowotworów zwiększa odsetek wyleczeń i umożliwia zastosowanie oszczędzającego zabiegu chirurgicznego. Zachęcamy Polki do korzystania z badań! -  apeluje Katarzyna Sójka.

Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki, Krystyna Wechmann z wdzięcznością przyjęła te informacje.

- To były wieloletnie starania o rozszerzenie wieku kobiet, które mogą bezpłatnie wykonywać mammografię. Jako pacjentka czuję się partnerką w tym dialogu - wypowiedziała się.

Prezes podkreśliła też, że w leczenie raka piersi w Polsce jest na światowym poziomie, ale najważniejsza jest profilaktyka zarówno pierwotna, jak i wtórna.

- Trzeba uświadamiać Polki, że samobadanie piersi to podstawa - zaznaczyła.   

- Profilaktyka jest najskuteczniejszą formą walki z nowotworami. Dlatego dziękuję za rozszerzenie programu. Dziękuję też za dostęp do bardzo skutecznego leku na zaawansowanego raka piersi - mówił dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii, prof. Jan Walewski.

Zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii ds. lecznictwa, prof. dr hab. n. med. Lucjan Wyrwicz stwierdził, że zmiany systemowe odczuje każdy potencjalny pacjent. Przekonywał, że została pokonana ostatnia bariera jaką był dostęp do terapii.

Kierownik oddziału zachowawczego Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, prof. Agnieszka Jagiełło-Gruszweld, podziękowała ministerstwu zdrowia.

- Zespół ministerstwa zdrowia wykazywał duże zrozumienie w rozmowach. To niezwykle ważne, że my, lekarze, znajdujemy w ministerstwie partnerów do rozmów i możemy znaleźć rozwiązanie ważnych dla nas wszystkich spraw - podkreśliła.

(opr. JS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%