Okres zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Nie do wszystkich miejsc uda im się dotrzeć na czas, nie zawsze mają wiedzę o miejscu pobytu osób narażonych na działanie niskich temperatur.
Każdego roku funkcjonariusze monitorują sytuację tych osób, oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Odnajdując takie osoby zawsze proponują im przewiezienie do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.
- Zwracamy się z apelem, aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. I Ty możesz pomóc! Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112 lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Z listy dostępnych oznaczeń na KMZB należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie – informują policjanci.
Każdej zimy, w okresie od 1 listopada do 31 marca, w Polsce odnotowuje się kilkadziesiąt zgonów z powodu wychłodzenia. W tym roku pierwszy taki przypadek ujawniono w województwie lubelskim, gdzie wstępnie ustalono, że przyczyną śmierci znalezionej w lesie 49-latki było wychłodzenie organizmu.
W wielu przypadkach tragicznych skutków można by uniknąć, gdyby nie ludzka obojętność. Funkcjonariusze zwracają uwagę, że szczególnie narażone na wychłodzenie organizmu są osoby bezdomne, starsi ludzie i osoby nietrzeźwe przebywające na zewnątrz budynków.
- Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane – zapewniają mundurowi.
- Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie. Pamiętajmy, że nasze działania mogą uratować czyjeś życie! - apelują policjanci.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz