Zamknij
REKLAMA

Od trzech lat dba o mieszkańców gminy

12:19, 23.11.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Gmina Miłosław może z powodzeniem posłużyć za przykład miejsca, gdzie przede wszystkim liczy się dobro mieszkańców. W rozmowie z Moniką Banaszyńską, burmistrz gminy Miłosław Hubert Gruszczyński opowiada o tegorocznych sukcesach.

Monika Banaszyńska: Remonty drogowe wokół miłosławskiego rynku dobiegły końca, to jednak nie koniec prac. Oprócz zieleni będzie fontanna?

Hubert Gruszczyński: Przygotowywana jest koncepcja zagospodarowania tzw. drugich plantów. Prace planujemy rozpocząć w przyszłym roku. Chcemy, by także w tej części Placu Wiosny Ludów pojawiały się nowe drzewa. Nie zabraknie też kwiatów, krzewów. Dzięki inwestycji powstaną też miejsca parkingowe. Budowa fontanny planowana jest w roku 2023.

W tym roku przywrócono do życia basen w Orzechowie. Projekt zdaje się bardzo udany, zważywszy na brak podobnych miejsc w okolicy?

Uruchomienie po latach przerwy basenu okazało się strzałem w dziesiątkę. W sezonie często bywałem na basenie. Zawsze na temat uruchomionego obiektu słyszałem wiele pozytywnych opinii ze strony mieszkańców. W okolicy naszej gminy baseny na świeżym powietrzu są tylko we Wrześni i Żerkowie. Nie wszyscy mają możliwość dojazdu do tych miejscowości. Jestem zadowolony z frekwencji na basenie oraz z tego, że udało się nam zrealizować w krótkim czasie tę niełatwą inwestycję. Duża w tym zasługa Macieja Tłoczka, prezesa Zakładu Gospodarki Komunalnej w Miłosławiu i Jarosława Płocińskiego, kierownika referatu Infrastruktury, Ochrony Środowiska i Leśnictwa w Urzędzie Gminy w Miłosławiu. Nie mogę też nie wspomnieć o radnych z Orzechowa. To do nich wszystko się zaczęło. W 2022 roku planujemy remont pomieszczeń szatniowych.

 

Żłobek to chyba jedna z najważniejszych dla mieszkańców inwestycji. Najpierw powstał w Miłosławiu wraz z nowym budynkiem przedszkola. Teraz prowadzona jest rekrutacja do żłobka, który zostanie otwarty w Orzechowie. Dużo jest chętnych maluchów?

Budowa przedszkola wraz ze żłobkiem w Miłosławiu była najważniejszą obietnicą wyborczą złożoną przeze mnie podczas kampanii wyborczej. Udało się słowa przerodzić w czyny. Po wielu latach oczekiwań powstał wymarzony budynek nowego przedszkola. Znalazł się w nim też żłobek. Cieszy się on dużym zainteresowaniem. Obecnie zajętych jest tam 28 na 30 miejsc. Rekrutacja do powstającego żłobka w Orzechowie trwa. Wszystko wskazuje na to, że 3 stycznia 2022 roku będzie tam komplet dzieci.

 

Restauracja pomnika Juliusza Słowackiego znajdującego się w parku kosztowała 60 tys. zł Czy oprócz walorów estetycznych i historycznych istniały inne przesłanki do podjęcia tych prac?

Pomnik Juliusza Słowackiego zlokalizowany na terenie parku pałacowego w Miłosławiu jest miejscem szczególnym dla mieszkańców. Niestety był on w złym stanie i należało podjąć niezwłocznie wszelkie niezbędne działania aby przywrócić jego dawny blask. Dodam, że w roku 2024 obchodzić będziemy 125-rocznicę odsłonięcia pomnika.

 

W tym roku na mieszkańców gminy czeka też jarmark bożonarodzeniowy. Chyba, że mogą liczyć na jeszcze inne atrakcje ze strony burmistrza i miasta?

Jarmark odbędzie się 5 grudnia. Tego dnia odbędzie się również zapalenie lampek na choince wraz z atrakcjami dla dzieci. Oczywiście jedną z rzeczy, które ubarwiają ten magiczny okres, będą świąteczne iluminacje. Pojawią się one nie tylko w Miłosławiu ale również w innych częściach gminy.

 

Czy ustawienie kontenera socjalnego w Orzechowie to sposób na rozprawienie się z osobami zalegającymi z czynszem? Nie ma litości dla dłużników?

Zdecydowaliśmy się na kontener socjalny, bo gmina nie ma innych wolnych lokali socjalnych, które mogłaby zaproponować dłużnikom z wyrokami eksmisyjnymi. Dodatkowo wiele osób oczekuje od lat na przyznanie im lokalu socjalnego czy komunalnego. Musieliśmy podjąć więc działania. Są osoby, które od lat nie płacą czynszu. Mają za to pieniądze na inne rzeczy.

Jakie plany na kolejny rok kadencji? Na jakie inwestycje gmina czeka najbardziej?

Przede wszystkim planujemy rozpocząć budowę kanalizacji sanitarnej w Bagatelce. Wszystkie przyszłoroczne inwestycje majątkowe szacowane są na blisko 4 mln zł. Kwota nie jest mała ale liczymy, że w ciągu roku 2022 jeszcze wzrośnie. Będziemy robić wszystko aby tak się stało.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%