Zamknij

Badanie: jedna czwarta Polaków spodziewa się, że straci na Polskim Ładzie

13:28, 18.01.2022 PAP Aktualizacja: 13:38, 18.01.2022
Skomentuj PAP PAP

Według raportu Instytutu Badawczego Randstad, 27 proc. ankietowanych obawia się, że ich pensja obniży się z powodu Polskiego Ładu. 16 proc. respondentów, choć nie przeliczyło swoich wynagrodzeń, natomiast obawia się, że od stycznia 2022 roku w ich portfelach zostanie mniej pieniędzy. Natomiast 11 proc. badanych po przeliczeniu stwierdziło, że zmiany nie będą dla nich korzystne.

Jedna czwarta Polaków spodziewa się, że po wprowadzeniu zmian podatkowych w ich portfelach zostanie mniej pieniędzy - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster.

- Podobnie wygląda podział wśród osób, które nie przewidują ani negatywnego, ani pozytywnego wpływu nowych rozwiązań. Ogółem prognozuje tak 27 proc. badanych. 18 proc. nie spodziewa się żadnych zmian w swoich wynagrodzeniach, choć jeszcze tego nie sprawdzało. 9 proc. ankietowanych odpowiedziało w ten sposób po dokonaniu kalkulacji - napisano w raporcie.

Dodano, że 16 proc. badanych ma nadzieję zyskać na Polskim Ładzie. 10 proc. wyraża takie przekonanie, choć jeszcze tego nie przeliczyło, 6 proc. zaś twierdzi tak po dokonaniu przeliczeń.

Blisko połowa respondentów nie wie, kiedy odczują zmiany związane z Polskim Ładem. 22 proc. ankietowanych spodziewa się, że zmiany będą miały natychmiastowy skutek, a 31 proc. badanych - że reforma dotknie ich dopiero w dłuższej perspektywie.

Z badania wynika też, że 25 proc. respondentów nie wie, czego może spodziewać się po wprowadzeniu reformy i odsetek ten przewyższa liczbę badanych, którzy pozytywnie oceniają zmiany. 6 proc. ankietowanych w ogóle nie słyszało o projekcie Polskiego Ładu.

- Wysoki odsetek osób, które nie potrafiły powiedzieć, jak zmiany podatkowe wpłyną na ich zarobki, jest w badaniu wyraźnie widoczny. Świadczy to o tym, że reforma, jej cele oraz potencjalne skutki nie były wystarczająco dobrze zakomunikowane pracownikom, tym bardziej, że zmiany dotyczą tak wrażliwej kwestii, jak poziom wynagrodzeń i to w tak newralgicznym okresie rosnących cen - ocenia ekspert rynku pracy Randstad Polska Mateusz Żydek.

- Ta niejasność ma wpływ na nastroje pracowników i może się też przekładać na jeszcze większą presję płacową wobec pracodawców. Szczególnie wtedy, gdy sygnalizowane na początku roku podwyżki w wielu firmach nie będą nawet stanie zrekompensować inflacji - dodaje ekspert.

Badanie przeprowadzono w grudniu 2021 roku metodą CAWI na losowo-kwotowej próbie 1000 Polek i Polaków. W próbie znalazły się osoby w wieku 18-64 lat, pracujące minimum 24 godziny w tygodniu, zatrudnione na podstawie umowy o prace, umów cywilnoprawnych, samozatrudnione.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ drag/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%