Zamknij
REKLAMA

Zapomniana miejscowość i jeleń zabójca

15:23, 19.11.2021 | J.J
A Ty, co wiesz o Wysławicach? Fot. JJ
REKLAMA

W powiecie średzkim jest wiele miejscowości, o których istnieniu z pewnością część mieszkańców nigdy nie słyszała, a nawet jeśli, to nie są w stanie powiedzieć o nich za dużo. Jedną z nich są Wysławice w gminie Dominowo. Co wiemy o tej miejscowości?

Po przejechaniu dziś Wysławic kierowca zapamięta trzy obrazy. Pola, jeden zamieszkały dom i opuszczony budynek. Nic więcej. Czy zawsze tu tak było? Przeszukując Internet można trafić na kilka komentarzy dotyczących wsi – są one wręcz szokujące.

- Moi pradziadowie w okresie od końca XVIII do początku XX w. mieszkali i pracowali w Wysławicach. Wieś dość dobrze prosperowała w XIX w. W ostatnich dziesięcioleciach stopniowo wyludniała się i obecnie według mojej wiedzy mieszka tam tylko jedna rodzina – wypowiadał się jeden z Internautów na stronie Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego.

Równie ciekawa wydaje się historia pewnego telewizora. Miał być on największym dobrem tętniącej jeszcze życiem miejscowości.

- W latach sześćdziesiątych bywałam w Wysławicach. Pamiętam piękny dworek, w którym znajdowało się mieszkanie i wiejska świetlica. Możecie sobie wyobrazić tłok jaki w niej panował, był tam wówczas jedyny we wsi telewizor. Ja jeździłam tam rowerem, przez Borzejewo - prawdziwie polną drogą pośród pól. Cudowne wspomnienia. Jednym z PRL-lowskich zarządców w tym majątku był śp. Władysław Klauza – pisze inna osoba.

Czy w Wysławicach stały bloki i inne budynki, które zostały zburzone? O tym dowiadujemy się z wypowiedzi następnej osoby. Na przełomie lat 60. i 70. wzdłuż drogi stały czworaki dla robotników rolnych. Stan ich i warunki mieszkaniowe pozostawiały wiele do życzenia. Nikt nie chciał w nich mieszkać. Co więcej, miejscowość znajdowała się na totalnym uboczu – jest tak zresztą do dziś.

- Do najbliższego PKS-u było kilka kilometrów, a do miasta kilkanaście. Samochodów to nie miał wtedy nikt, a i droga często była mało przejezdna. Okoliczne grunty po wojnie przejął KPGR Gułtowy, który w to miejsce nie inwestował.

Nowe bloki dla pracowników powstawały w innych miejscowościach. Z czasem stare czworaki i pojedyncze domy całkowicie zostały zburzone, a teren po nich zaorany. Ze starych budowli zostały tylko ruiny gorzelni o solidnych murach i jakieś zaniedbane budynki gospodarcze.

Jedyni aktualni mieszkańcy wybudowali zupełnie nowy dom i nie ma on nic wspólnego ze starą wsią – brzmi wypowiedź kolejnej osoby opublikowanej na forum Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego.

Mimo że dziś o Wysławicach nie pamięta praktycznie nikt, to równe 10 lat temu mówiło się o wiosce w ogólnopolskich mediach. Super Express i Wprost informowali, że w trakcie porannego polowania w lasach niedaleko Wysławic spłoszony jeleń wpadł na mężczyznę. Media bazowały na wiadomościach udzielonych przez Ewę Ochocką, z biura rzecznika wielkopolskiej policji. Zwierzę mocno poturbowało naganiacza. W wyniku odniesionych ran 49-letni mężczyzna, mieszkaniec gminy Środa zmarł. Zwierzę uciekło, a sprawę wypadku badała prokuratura.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
0%