Zamknij

Czy gminie potrzebne są zmiany?

12:22, 10.06.2021 M.D Aktualizacja: 12:53, 10.06.2021
Skomentuj

Za nami jedna z najdłużej trwających kampanii w Powiecie Średzkim, wybory w Gminie Zaniemyśl były kilkakrotnie przekładane. Czy te wyznaczone na 13 czerwca 2021 roku się odbędą?

Na kilkukrotną zmianę terminu wyborów w Gminie Zaniemyśl, ale również w jeszcze kilkunastu innych samorządach, wpływ miała sytuacja pandemiczna w Polsce. Obecnie obostrzenia praktycznie z tygodnia na tydzień są łagodzone, dlatego myślę, że tym razem mamy realną szansę spotkać się przy urnach 13 czerwca i zakończyć ten niespodziewanie długi okres pracy organów Gminy w wyjątkowych warunkach.

Tak jak w wyborach z 2018 r. jest Pani jedyną kobietą na urząd włodarza Gminy Zaniemyśl – co sprawiło, że kolejny raz ubiega się Pani o to stanowisko?

Podczas jednego ze spotkań z mieszkańcami usłyszałam od Radnego Powiatowego, że jestem odważną osobą, ponieważ jako jedyna miałam odwagę stawić czoła wieloletniemu włodarzowi. Uzyskany, wtedy wynik był wielkim sukcesem, a do zwycięstwa zabrakło bardzo niewielu głosów.

Dlatego mój start w wyborach jest naturalną konsekwencją podjętych przed wyborcami zobowiązań i pragnienia ich realizacji. Bogatsza o doświadczenie samorządowe, z ogromnym wsparciem mieszkańców oraz Radnych KWW Mieszkańcy Gminy Zaniemyśl, będę mogła skutecznie wprowadzać zmiany, które zaproponowaliśmy. Wójt z zapleczem w Radnych jest po prostu skuteczny.

Uważam, że Gmina Zaniemyśl potrzebuje świeżego spojrzenia na sprawy i potrzeby mieszkańców oraz nowego impulsu inwestycyjnego. Będąc kobietą, pewnie inaczej oceniam stan i potrzeby naszej Gminy, mam też inne podejście do napotykanych problemów – ale kobiety są coraz bardziej widoczne w organach samorządowych w całym kraju i świetnie sobie radzą.

Jak Pani dotychczasowe doświadczenie samorządowe, społeczne i zawodowe może się przełożyć na sprawowanie urzędu wójta?

Doświadczenia nigdy nie jest za mało, ale faktycznie to już moja druga kadencja w Radzie Gminy Zaniemyśl. Zaczynałam od zastępcy przewodniczącej, a teraz pełnię funkcję przewodniczącej Rady. Zwłaszcza ostatnie dwa lata to czas, kiedy starałam się wprowadzać zmiany, które poprawiły funkcjonowanie Rady oraz zacieśniły współpracę z sołtysami, radami sołeckimi i stowarzyszeniami, a także uwzględniły i otworzyły Radę na potrzeby mieszkańców. Od kilku lat pełnię funkcję Przewodniczącej Rady Stowarzyszenia Lider Zielonej Wielkopolski, do której wyłącznych kompetencji należy ocena wniosków i przyznawanie środków pomocowych UE. Ta działalność nauczyła mnie jak ważne jest korzystanie ze środków zewnętrznych – zarówno tych unijnych, jak i krajowych, jak dobrze dzięki nim może rozwijać się samorząd. Udział w ogłaszanych konkursach i dobrze napisane wnioski to klucz do szybszego rozwoju gminy i to należy w naszej Gminie poprawić. W mojej pracy zawodowej współpracuję z wieloma samorządami na terenie całej Polski. Zajmuję się między innymi projektowaniem ujęć wód podziemnych oraz obsługą projektową inwestycji infrastrukturalnych w zakresie ochrony środowiska. Niewątpliwie zdobyte doświadczenie będzie pozwalało mi sprawnie i skutecznie zajmować się sprawami mieszkańców i Gminy.

Czym jest dla Pani rola wójta?

Wójt powinien być wsłuchany w głosy i oczekiwania lokalnej społeczności. Powinien również szukać skutecznych rozwiązań ich problemów, tak żeby nasza Mała Ojczyzna, czyli Gmina, rozwijała się jak najlepiej i jej mieszkańcom żyło się dobrze. Z doświadczenia wiem, że dla mieszkańców nie zawsze jest jasne co leży w kompetencji wójta czy radnego, ale to od nich oczekuje się załatwienia niezbędnych spraw np. naprawy drogi powiatowej czy pomocy w uzyskaniu dostępu do internetu. Wójt posiada wiele narzędzi, którymi może zaktywizować działania innych jednostek samorządowych i podmiotów. Nie można powiedzieć, że nic się nie da zrobić, tylko trzeba próbować pukać do wielu drzwi, szukać różnych rozwiązań i walczyć o sprawy naszych mieszkańców. Wójt powinien również bardzo dobrze współpracować z samorządami na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym, ponieważ wspólnie można realizować projekty, których samodzielnie gmina by nie udźwignęła.

Jakie są obecnie największe bolączki Gminy Zaniemyśl?

Jako radnej „sen z powiek” spędza mi najwyższy od kilku lat deficyt budżetowy Gminy Zaniemyśl oraz nieuzyskanie przez Gminę dofinansowania na zadnia inwestycyjne ze środków rządowych i samorządowych. Pozyskanie środków zewnętrznych niewątpliwie wpłynęłoby pozytywnie na finanse Gminy i możliwość realizacji zaplanowanych zadań infrastrukturalnych. Zdewastowany dworek szwajcarski na Wyspie Edwarda, przeciekający dach hali widowiskowo – sportowej, zniszczone i nie zagospodarowane od wielu lat mieszkania komunalne, niewystarczająca infrastruktura kanalizacyjna oraz kończące się możliwości pracy naszej gminnej oczyszczalni ścieków to kolejne sprawy, które wymagają podjęcia natychmiastowych działań. Należy również jak najszybciej wdrożyć działania promocyjne i poprawić infrastrukturę turystyczną, tak aby nasza Gmina zaistniała w skali kraju jako miejscowość, gdzie warto spędzić urlop, weekend lub wolny czas.

Będąc Przewodniczącą Rady Gminy poznała Pani jej funkcjonowanie, czy widzi Pani potrzeby zmian? Jeśli tak, to jakich?

Jesteśmy na półmetku nie tylko kadencji wójta, ale też i Rady. Cele i kierunki rozwoju naszej Gminy zostały już przez nas wyznaczone. Również zadania inwestycyjne zostały zaplanowane i należy teraz dopilnować, aby je w całości wykonać. Wiele zamierzeń udało się już zrealizować w tym między innymi: poprawę polityki informacyjnej w Gminie i wprowadzenie konsultacji społecznych, współpracę z Powiatem Średzkim i Gminą Środa Wielkopolska w celu modernizacji infrastruktury kolejki wąskotorowej, poprawę bezpieczeństwa poprzez wykonanie sygnalizacji świetlnej w Łęknie, doposażanie jednostek OSP i starania o utworzenie posterunku Policji czy rewitalizacja plaż przy jeziorach. Ogromnie cieszy mnie fakt, że dzięki funduszom sołeckim i aktywności mieszkańców co roku nawet w najmniejszych miejscowościach coś się dzieje. Każde sołectwo jest ważne i każde ma inne potrzeby, dlatego rolą wójta jest, żeby zadbać o potrzeby całej społeczności.

Niemniej jednak jest jeszcze wiele obszarów, które muszą być zaktywizowane, żeby Gmina Zaniemyśl zaczęła rozwijać się dynamiczniej i to będzie stanowiło priorytet moich działań:

- Efektywniejsze wykorzystanie zewnętrznych funduszy krajowych i unijnych,

- Rozwój infrastruktury kanalizacji sanitarnej i wodociągowej,

- Modernizacja i budowa sieci drogowej i ścieżek rowerowych,

- Wspomaganie działalności rolniczej i gospodarczej,

- Bezpieczeństwo w Gminie - współpraca z jednostkami OSP i Policją,

- Aktywne wspomaganie placówek oświatowych, kulturalnych, stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich, wsparcie osób niepełnosprawnych,

- Szeroka współpraca z sąsiednimi samorządami,

- Renowacja zniszczonych, zabytkowych obiektów będących własnością Gminy,

- Rewitalizacja Placu Berwińskiego oraz plaż przy jeziorach,

- Zagospodarowanie parków w Łęknie, w Śnieciskach i na Wyspie Edwarda,

- Organizacja imprez kulturalnych i sportowo – integracyjnych dla wszystkich mieszkańców Gminy,

- Promocja walorów turystycznych i przyrodniczych Gminy.

Zapraszam również do śledzenia strony Mieszkańcy Gminy Zaniemyśl na fb, gdzie staramy się na bieżąco informować o tym co wydarzyło się w naszej Gminie i o naszych propozycjach.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%