Zamknij
REKLAMA

Pomnik z nową lokalizacją. Trwają przygotowania do jego przeniesienia

17:02, 25.05.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Remont budynku dawnej szkoły i utworzenie muzeum to plany na najbliższe lata. Wcześniej jednak Pomnik Dzieci Miłosławskich trafi na właściwe miejsce, czyli przed budynek, w którym uczniowie strajkowali przeciwko germanizacji.

Władze gminy starają się o środki na przeprowadzenie gruntowego remontu budynku przy ul. Zamkowej, w którym dawniej mieściła się szkoła podstawowa. Potrzeba około 15 mln zł, a blisko 13 mln zł ma pochodzić z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach „Polskiego Ładu”.

W budynku miałoby powstać muzeum oraz biblioteka. Aktualnie znajdują się w nim mieszkania socjalne.

Budynek jest ważnym punktem nie tylko na planie Miłosławia, ale także na mapie całej Polski. W pierwszej dekadzie XX wieku uczące się w tamtejszej szkole dzieci brały udział w walce o niepodległość, sprzeciwiając się germanizacji.

- Akcja dzieci miłosławskich przeciw niemieckiej nauce religii rozpoczęła się już w końcu maja. Zainicjowało ją 30 dzieci z klas I i II z Heleną Nowakowską i Marią Maciejewską na czele – czytamy w książce „Wydarzenie wrzesińskie w roku 1901” pod redakcją Zdzisława Grota.

Strajk trwał do 1904 roku, a po dwóch latach nastąpiło jego wznowienie, które zapoczątkowali właśnie uczniowie szkoły w Miłosławiu.

Na pamiątkę tych wydarzeń na budynku szkoły w 1964 roku pojawiła się tablica, a w 1982 roku odsłonięty został Pomnik Dzieci Miłosławskich. Głaz z pamiątkową tablicą i rzeźbieniami stanął przy Placu Wiosny Ludów. Aktualnie trwają czynności związane z przeniesieniem pomnika na skwer przy ul. Zamkowej, czyli przed budynek, w którym doszło do strajku.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Lech200Lech200

0 1

Czarne chmury nad Europą się zbierają a nad Polską szczególnie. Tajny pakt wojskowy między Polską i Ukrainą sprawi, że art.5 nie będzie miał mocy prawnej wobec Polski. Jeśli czerwona linia zostanie naruszona przez USA to pociski nuklearne uderzą w lotniska i bazy USA i NATO rozlokowane na naszym terenie. Jest jeszcze czas na budowę schronów ziemnych dla ochrony przed promieniowaniem a nie na fanaberie. 22:35, 28.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

wujekdobraradawujekdobrarada

0 0

zacznij wydawać ruble żebyś zdążył przed 09:32, 14.06.2022


0%