Zamknij
REKLAMA

Kosztowny nabytek usprawni działania

22.24, 13.07.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

Nowoczesne i wielozadaniowe urządzenie stało się dziś własnością Ochotniczej Straży Pożarnej z Pięczkowa. Mowa tu o Bezzałogowym Statku Powietrznym, zwanym popularnie dronem. Sprzęt został zakupiony ze środków własnych oraz dzięki wsparciu gminy, lokalnych przedsiębiorców i darowizny od firmy Tarkett-Polska. Wartość zestawu przekracza kwotę 30 tysięcy złotych.

Bezzałogowy Statek Powietrzny DJI Mavic 2 Enterprise Advenced wraz z dodatkowym osprzętem został dziś dostarczony do Pięczkowa. W całym powiecie to pierwsze urządzenie tego typu na wyposażeniu straży pożarnej. Identyczny model posiada średzka policja.

Dron wyposażony jest w kamerę termowizyjną z cyfrowym zoomem z możliwością szesnastokrotnego przybliżenia obrazu, co jest istotnym narzędziem w poszukiwaniu osób w otwartym terenie. Kamera ta pozwala także precyzyjniej określić źródło pożaru. Urządzenie posiada również kamerę RGB z czterokrotnym zoomem cyfrowym podczas nagrywania materiału wideo oraz z 32-krotnym zoomem podczas wykonywania zdjęć. Dzięki tej kamerze można uzyskać obraz z miejsc trudno dostępnych, jak np. dachy budynków, wieże, kominy oraz monitorować np. pożar lasu z uwzględnieniem kierunku rozprzestrzeniania się ognia.

- Bezzałogowy Statek Powietrzny ułatwi Kierującemu Działaniami Ratowniczymi szybko podjąć właściwą decyzję o potrzebie zadysponowania odpowiednich sił i środków w miejsce akcji oraz o podjęciu niezbędnych działań w celu wyeliminowania zagrożenia – usłyszeliśmy w remizie OSP Pięczkowo.

Urządzenie może być bardzo przydatne np. podczas gaszenia pożaru lasu, gdzie trudno określić wielkość zagrożenia, a dojazd wozami bojowymi jest niemożliwy. Wzrokowe rozpoznanie z poziomu ziemi zajmuje dużo cennego czasu i może nie dać tak precyzyjnego obrazu niebezpieczeństwa.

Najnowszy nabytek OSP Pięczkowo, przy sprzyjającej pogodzie, może osiągać prędkość nawet 72 km/h i wznieść się na wysokość 6 kilometrów. Do obsługi tego urządzenia potrzebne są zatem specjalne uprawnienia pilota BSP poza zasięgiem wzroku (BVLOS), które w ostatnim czasie uzyskało pięciu druhów. Kosztowne szkolenia udało się zrealizować dzięki funduszom unijnym. Wyszkolenie jednego pilota to wydatek rzędu 4,5 tys. zł. Ponadto dwóch druhów OSP Pięczkowo posiada uprawnienia do pilotowania BSP w zasięgu wzroku.

Lot Mavic 2 może trwać nawet 31 minut bez konieczności lądowania i wymiany akumulatorów. Urządzenie zostało zakupione z dodatkowymi akumulatorami i ładowarkami. Całość mieści się w poręcznej walizce. Ponadto dokupione zostało wyposażenie dodatkowe w postaci oświetlenia antykolizyjnego (stosowanego w porze nocnej), reflektora do poszukiwań w warunkach o słabym naświetleniu oraz głośnika z możliwością nadawania komunikatów w czasie rzeczywistym bądź odtwarzającego nagrane pliki audio. Strażacy z Pięczkowa mają także lądowisko do drona. Zestaw kosztował ponad 30 tysięcy złotych. Pieniądze na zakup pochodziły ze środków własnych, wsparcia finansowego Gminy Krzykosy oraz darowizn od lokalnych przedsiębiorców i firmy Tarektt-Polska Sp. z o. o. z Orzechowa.

Redakcja GPŚ gratuluje zakupu druhom z Pięczkowa i dziękuje za umożliwienie asystowania podczas pierwszych lotów DJI Mavic 2 Enterprise Advenced.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%