Zamknij

Nowy dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury

Joanna DudaJoanna Duda 16:08, 02.02.2023 . Aktualizacja: 08:35, 03.02.2023
Skomentuj Fot. archiwum prywatne Fot. archiwum prywatne

Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Dominowie zyskały nowego dyrektora. Został nim Andrzej Wnuk, z którym wywiad przeprowadziła Joanna Duda. 

Joanna Duda: Niedawno został pan dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Dominowie. Jakie zmiany zamierza pan wprowadzić? Czy praca, jako dyrektor szkoły, dyrektor ośrodka kultury i połączenie innych zadań nie kolidują panu w życiu codziennym? 

– Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna jest instytucją gminną służącą mieszkańcom i tak też traktuję swoją funkcję jako misję, chcę służyć mieszkańcom swoimi talentami i umiejętnościami organizacyjnymi. Będę kontynuował to, co jest zakorzenione od wielu lat w naszej gminie i jednocześnie wprowadzał swoje pomysły. Na początek chciałbym zorganizować dyskotekę z muzyką z lat 70., 80., turniej piłki nożnej dla najmłodszych, konkurs recytatorski i plastyczny. Ogromne nadzieje pokładam w Kołach Gospodyń Wiejskich działających w naszej gminie, to są ogromne pokłady pomysłów i inwencji. Na pewno chciałbym zorganizować Festiwal Smaków z udziałem naszych i zaproszonych KGW. Co więcej, postaram się zaskakiwać mieszkańców. Szybko przekonałem się, że działalność dyrektora szkoły pokrywa się w wielu miejscach z działalnością dyrektora GOKiBP. Wiele imprez organizuję w szkole, w których zaangażowani są mieszkańcy z wielu miejscowości i które mają wydźwięk na terenie całej gminny. W życiu osobistym mam troje wspaniałych dzieci, wszystkie już prawie dorosłe, żyjące swoim życiem. Żona jest zaangażowaną społecznie nauczycielką SP nr 2 w Środzie Wlkp., prezeską dwóch stowarzyszeń, która rozumie moją pasję, bo i ona jest pasjonatką pomagania drugiemu człowiekowi. 

Jakie są plany dla szkoły na ten rok? 

– Realizujemy cały czas projekt ekologiczny. Przy szkole powstał sad z drzewami owocowymi, jest też ogródek kwietny i warzywny. Zaraz powstanie też sala edukacji ekologicznej dzięki dofinansowaniu WFOŚiGW w Poznaniu. Cały czas uczymy się, jak dbać o środowisko, jak oszczędzać energię elektryczną i cieplną, wodę i dbać o czyste powietrze. Nasi uczniowie świadomie korzystają z dobroci natury, nie niszczą jej, ale dbają i chronią ją. Realizujemy projekt „Moja Mała Ojczyzna”. Uczniowie poznają ważne historycznie i kulturowo miejsca, których wokół Murzynowa nie brakuje. Nasi uczniowie są społecznie zaangażowani, działają w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej, są wolontariuszami WOŚP, współdziałają ze schroniskiem dla zwierząt w Środzie Wlkp., biorą udział w szkoleniach i warsztatach Akademii Krytycznego Myślenia, szkoleniach z aktywności obywatelskiej w Projektorze, są zaangażowani w Orszaku Trzech Króli. Na co dzień przygotowujemy festyny, organizujemy święta babci, dziadka, mamy i taty. Zawsze są jasełka, Dzień Dyni, Pyry, liczby ‘pi”, konkurs wiedzy z języka angielskiego, matematyczny, Dzień Świętego Patryka, konkurs kolęd, gminne turnieje piłki nożnej i wiele innych, które każda klasa przygotowuje każdego roku. Mamy dobrze wyposażoną scenę teatralną z bardzo dobrym nagłośnieniem, dlatego uczniowie chętnie występują na scenie. Dzielą się swoimi talentami wokalnymi, tanecznymi i artystycznymi. 

Szkole w Murzynowie Kościelnym brakuje obecnie osobnej dużej sali gimnastycznej. Czy powstały w związku z tym plany? 

– Brakuje nam sali gimnastycznej. Uważam, że przy każdej szkole w gminie powinna być sala środowiskowa, z której korzystaliby, nie tylko uczniowie, ale i cała społeczność. Jako samorządowiec zdaję sobie sprawę, jakimi środkami dysponuje gmina, dlatego też cierpliwie czekam na środki zewnętrzne, dzięki którym moglibyśmy wybudować halę sportową w Murzynowie Kościelnym. W Gieczu jest już projekt i był wysyłany wniosek o dofinansowanie. Wierzę, że dobry czas dla naszej miejscowość szybko nadejdzie. 

Angażuje się pan w wiele akcji, w tym festyny i zbiórki. Czy łatwo jest o współpracę z różnymi organizacjami i ich pomoc przy takich akcjach? 

– Nie wyobrażam sobie funkcjonowania jakiejkolwiek placówki bez współpracy z otoczeniem. Tylko współdziałając możemy stworzyć coś wielkiego. Środowisko niewielkiej miejscowości wymaga dbałości o relacje. Przykłady uczą, jak razem tworzy się wspaniałe projekty. Dożynki, festyn na początek i na zakończenie lata, Dzień Strażaka, Dzień Dziecka, zapalenie choinki, jasełka, Orszak Trzech Króli, WOŚP mogły zostać zrealizowane z takim rozmachem tylko przy współpracy wielu organizacji. 

Mimo że nie ma sztabu WOŚP w gminie, to szkoła zaangażowała się w zbiórkę i pomoc. Czy jest plan, aby rozwinąć to w kolejnych latach? 

– Zamierzam w przyszłym roku powołać sztab gminny. Będziemy zbierali środki w trzech największych miejscowościach naszej gminy. 

Akcja WOŚP w Murzynowie organizowana jest po raz kolejny. Czy mieszkańcy chętnie biorą udział w zbiórce przedmiotów na licytacje? 

– Murzynowo Kościelne, to specyficzna pod względem dobrych relacji miejscowość. Tutaj wszyscy współpracują i prężnie działają. Nietrudno było zorganizować finał WOŚP w szkole. Każda organizacja była zaangażowana i dawała z siebie, co miała najlepszego, wielkie serce. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%