Zamknij

Żeby pamięć o niej nie umarła

Joanna DudaJoanna Duda 12:59, 03.02.2023 . Aktualizacja: 12:59, 03.02.2023
Skomentuj W jednej z mogił przy kościele w Panience spoczywa Celestyn Krajewski W jednej z mogił przy kościele w Panience spoczywa Celestyn Krajewski

Miejscowość Skoraczew była własnością Celestyna Stanisława Krajewskiego. To właśnie stamtąd wywodziła się Elżbieta Krajewska (jego wnuczka), o której historię wkrótce będzie można posłuchać. 

Elżbieta przyszła na świat 27 stycznia 1923 roku w dworze należącym do jej rodziny. Jej historia i dzieło „Droga Krzyżowa” zainteresowały Jana Pawła II. Elżbieta miała trzy młodsze siostry. Od dziecka miałam w sobie artystyczną duszę. W czerwcu 1939 roku zdała tak zwaną małą maturę. W wyniku wybuchu wojny zmuszona była do ucieczki z rodziną. W październiku 1939, po powrocie do domu, rodzina została wywieziona przez Niemców do Cerekwicy. Stamtąd zostali wysiedleni i zamieszkali w Warszawie. Tam też Elżbieta uczyła się za krawcową, jednocześnie ucząc się w konspiracyjnej szkole. Działała w Szarych Szeregach, przyjmując pseudonim „Litka”. Zgłosiła się do służby w AK, gdzie pełniła funkcję kolporterki wydawnictw konspiracyjnych. Została zatrzymana przez gestapowców 6 czerwca 1943 roku, gdy przerzucała dywersyjne ulotki na teren niemieckich koszar. Po pojmaniu była przesłuchiwana. W październiku 19-letnia Elitka została przewieziona transportem do Auschwitz. Tam też tworzyła figurki z okruchów chleba. Zmarła 14 stycznia 1944 roku w Oświęcimiu. Z okazji mijającej 100. rocznicy od jej urodzin Biblioteka Publiczna organizuje spotkanie z autorem biografii, którym jest ks. prof. UAM dr hab. Jan Grzeszczak. Przybliży on histo-rię Elżbiety Krajewskiej 16 lutego od godziny 17:00 w czytelni w Nowym Mieście. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%