Zamknij

Odkryto nowe złoża gazu ziemnego!

Mariusz DudaMariusz Duda 12:14, 27.10.2022 . Aktualizacja: 12:15, 27.10.2022
Skomentuj Odwiert Rogusko-1K Odwiert Rogusko-1K

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo we współpracy z firmą Orlen Upstream Sp. z o.o. prowadzi prace wiertnicze związane z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

Jeden z odwiertów w tym roku realizowany jest Rogusku, w gminie Nowe Miasto nad Wartą, na gruntach użytkowanych rolniczo. Prace przygotowawcze rozpoczęły się w maju, a pod koniec lipca zaczęło się wiercenie otworu Rogusko-1K. - Zakładamy, że rozpoczęte pod koniec lipca wiercenie otworu Rogusko-1K wraz z niezbędnymi testami potrwa co najmniej 6 miesięcy. Po zakończeniu wierceń odbędą się testy eksploatacyjne, a następnie urządzenie wiertnicze zostanie zdemontowane. W dalszej kolejności, w zależności od wyniku prac, planowana jest częściowa lub całkowita rekultywacja placu wiertniczego. Docelowo na miejscu zostanie niewielka głowica zabezpieczająca otwór, w ogrodzonym obszarze o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych – poinformowało pod koniec lipca Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Docelowo otwór ma mieć głębokość 3 099 metrów, natomiast od pewnej odległości ma być odchylony od pionu, w związku z czym jego długość osiągnie 3 170 metrów.

W drugiej połowie sierpnia informowaliśmy o niedogodnościach występujących w rejonie prowadzenia odwiertu. Dowiercane i przewiercane były utwory warstwy geologicznej-dolomitu głównego, a w płynie złożowym mógł pojawić się toksyczny siarkowodór. Okoliczni mieszkańcy zostali poinformowani, że istniała teoretyczna możliwość wystąpienia zagrożenia toksycznego.

Na szczęście wszystkie prace przebiegły bez przykrych niespodzianek i dziś już wiadomo, że zakończą się one sukcesem.

Dziś spółka PGNiG wydała komunikat. - Sukcesem zakończyły się poszukiwania prowadzone przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w powiecie średzkim i kościańskim w województwie wielkopolskim. Spółka odkryła nowe zasoby gazu ziemnego o łącznym wolumenie ok. 600 mln m sześciennych – czytamy w komunikacie. W Rogusku „odkrycia dokonano w piaskowcach eolicznych górnego czerwonego spągowca, charakteryzujących się bardzo dobrymi własnościami zbiornikowymi. Utwory te są wysoce perspektywiczne pod kątem występowania w ich obrębie przemysłowych akumulacji gazu ziemnego. Dowodzą tego złoża odkryte w okolicy w ubiegły latach”.

Komunikat znajdziecie TUTAJ

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%