Zamknij

Tylko jedna szkoła z powiatu zakwalifikowała się do projektu

Mariusz DudaMariusz Duda 15:20, 15.10.2022 . Aktualizacja: 13:10, 16.10.2022
Skomentuj
reo

Kolejnych 1200 szkół w całym kraju będzie wyposażonych w komplet urządzeń, dzięki którym nauczyciele i uczniowie na bieżąco będą mogli śledzić stan powietrza w okolicy placówki. Większość z tych instalacji została już zamontowana. Na budynkach szkół pojawiły się mierniki jakości powietrza i tablice LED do wyświetlania wyników pomiarów.

W województwie wielkopolskim w tym roku 30 szkół zakwalifikowało się do projektu „ESA dla OSE” czyli Edukacyjna Sieć Antysmogowa dla szkół należących do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Z terenu powiatu średzkiego tylko jedna placówka otrzymała urządzenie do badania jakości powietrza. Jest nią Szkoła Podstawowa im. księdza Jana Twardowskiego w Kolniczkach. Urządzenie już zostało zamontowane przy głównym wejściu, dzięki czemu stan zanieczyszczeń mogą zobaczyć także osoby spoza szkoły. W przyszłości parametry te będzie można śledzić także za pomocą internetu. Dane wyświetlają się w rankingu, w którym czołówkę zajmują szkoły, gdzie czujniki zarejestrowały najgorszą jakość powietrza. W sobotę 15 października po godzinie 14:00 niechlubne pierwsze miejsce zajmowała szkoła w Miechowie w województwie małopolskim z wynikiem stężenia pyłu zawieszonego przekraczającym 212 μg/m3, gdzie Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła normę dobową na poziomie 25 mikrogramów na metr sześcienny. W tym samym czasie aparatura pomiarowa w Kolniczkach wskazywała 27 μg/m3, czyli niewiele powyżej normy. Stan powietrza określono jako dobry.

W ramach projektu szkoły, które bezpłatnie otrzymały urządzenia pomiarowe, otrzymają także szkolenia dla nauczycieli i dostęp do platformy e-learningowej z materiałami interaktywnymi. Projekt realizowany jest przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i jest dofinansowany z budżetu państwa.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%