Zamknij
REKLAMA

To wszystko ma wyłonić najmocniejszych i najbardziej technicznych zawodników. Jednocześnie mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami

16.30, 09.10.2022 MM Aktualizacja: 16.48, 09.10.2022
Skomentuj Te zawody to wynik wieloletniej pracy i wyników zawodników MKS Środa na zawodach krajowych i międzynarodowych wspieranych przez władze miasta.
REKLAMA

Po raz trzeci  nasze miasto gości najlepszych licencjonowanych kolarzy z całego kraju w ramach III Ogólnokrajowego wyścigu kolarskiego kategorii „A” o Puchar Burmistrza Środy Wlkp. w ramach kalendarza Polskiego Związku Kolarskiego. To wynik wieloletniej pracy i wyników zawodników MKS Środa na zawodach krajowych i międzynarodowych wspieranych przez władze miasta.

Wyścig odbędzie się 16 października na terenie parku przy jeziorze średzkim. Zawody potrwają od godziny 8:00 do 15:30. Technika, bieg, błoto, piach, rower na plecach… Sumą tego wszystkiego jest przełaj. Rodzaj kolarstwa, w którym nie ma czasu na odpoczynek. Bardzo widowiskowa konkurencja. Dla większości szosowców sezon ścigania kończy się wraz z nadejściem jesieni, ale to nie oznacza, że trzeba powiesić rower na hak. Wraz ze schyłkiem roku, startuje sezon przełajowy. Jest to rodzaj kolarstwa, w którym zmiksowano klasyczne kolarstwo górskie z szosowym.

Kolarstwo przełajowe narodziło się we Francji w 1902 roku. Jednak królami tej dyscypliny są ich sąsiedzi Belgowie. Na międzynarodową arenę przełaj wkroczył w 1924 roku, a dopiero w 1950 roku rozegrane zostały pierwsze Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie. Pierwszy Europejski czempionat odbył się zaledwie 7 lata temu, w roku 2015.

Wyścigi przełajowe są rozgrywane w rundach, ilość rund dla każdej kategorii wiekowej jest różna. O ilości decyduje czas, w jakim została pokonana pierwsza runda. Minimalny czas jazdy u mężczyzn elity to 50 min, u kobiet tej samej kategorii 40 minut. O miejscu na starcie decyduje ranking. Punkty do rankingu są zdobywane na każdych zawodach, im więcej punktów tym bliżej kreski startowej stoisz. Trasa jest bardzo urozmaicona. Elementy, które muszą być na trasie, to przeszkody, przez które się przeskakuje lub przebiega, ciężkie podjazdy, pod które często się podbiega, schody, oraz specjalny punkt, gdzie można wymienić rower lub naprawić defekt. Bardzo kręta droga, piach i błoto, to wszystko ma wyłonić najmocniejszych i najbardziej technicznych kolarzy. 

Jednocześnie informujemy, że z powodu przeprowadzanych zawodów od godziny 8:00 do 15:30 – w dniu 16 października (niedziela) będzie ograniczony ruch na ścieżkach rowerowych przy jeziorze średzkim.

III Ogólnokrajowy wyścig kolarski kategorii „A” o Puchar Burmistrza Środy Wlkp. w ramach kalendarza Polskiego Związku Kolarskiego

(MM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

marek marek

0 0

Super, a coś dla mieszkanców? popatrzec moge sobie na yt. 14:30, 12.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%