Zamknij
REKLAMA

Krzysztof Stanowski uderza w Polonię! Prezes Rafał Ratajczak odpowiada!

11:03, 20.05.2022 | J.J
Skomentuj Działania Polonii i Zagłębia Krzysztof Stanowski nazwał odrażającym oszustwem Fot. Kanał Sportowy/Czesław Kościelski
REKLAMA

Znany dziennikarz, współtwórca Kanału Sportowego Krzysztof Stanowski zajął się w ostatnim czasie komentowaniem klubów, które jego zdaniem nieuczciwie wykorzystują program Pro Junior System, chcąc zarobić na młodych zawodnikach jak największe pieniądze dla klubu. Wśród wymienionych przez dziennikarza znalazły się Zagłębie Sosnowiec i… Polonia Środa!

Czym jest Pro Junior System?

Pro Junior System to program Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jego celem jest „promowanie i wspieranie jakości szkolenia w klubach poprzez premiowanie występów młodzieżowców, a w szczególności wychowanków, w rozgrywkach seniorów”. Program ma 7 głównych zasad. Jedną z nich jest to, że „Zawodnik musi rozegrać co najmniej 270 minut oraz 5 meczów, aby rozegrane przez niego minuty zostały uwzględnione w punktacji końcowej”. Kluby z największą liczbą kwalifikują się do nagrody finansowej.

- W programie PJS można uzyskać premie w wysokości: 400, 300, 200 lub 100 tysięcy złotych – tłumaczy naszej redakcji prezes Polonii Środa, Rafał Ratajczak.

Wysoko przegrali grając juniorami

- Zagłębie Sosnowiec wystawiło dzisiaj chłopaka z zerwanymi więzadłami, żeby zapunktować w PJS. Są tacy, którzy tego bronią. Będę brutalny, bo czasami szokujące przeskalowanie działa na głowę. To tak jakby Wolfsburg wprowadził Krzysztofa Nowaka na wózku, bo byłaby za to premia – napisał 9 maja na Twitterze Krzysztof Stanowski.

Dwa dni później dziennikarz na swoim profilu udostępnił wpis Jakuba Cybichowskiego ze Środy, który napisał „PJS należy zreformować. W III lidze, Polonia Środa Wlkp. zapewniła sobie wcześniej utrzymanie i ostatnio grają juniorami - 0:4 z Bałtykiem, 0:8 z Zawiszą. Co ciekawe, seniorzy grają w Polonii II w klasie okręgowej”. Udostępniony wpis Stanowski skomentował krótko „I tak sobie wszyscy kradniemy kasę z PJS, a co…”.

O Polonii w Kanale Sportowym

Na wpisach na Twitterze się nie skończyło. Krzysztof Stanowski postanowił poświęcić programowi Pro Junior System cały odcinek „Stanowiska” opublikowanego w Kanale Sportowym, który subskrybuje w serwisie YouTube ponad 845 tysięcy użytkowników. W 83. odcinku „Stanowiska” opublikowanym 13 maja dziennikarz w swoim szyderczym, bezpośrednim stylu postanowił skrytykować Zagłębie Sosnowiec i Polonię Środa.

- Pierwszy zespół seniorów przerzucili do rezerw w całości, a rezerwy gdzie byli juniorzy przerzucili do pierwszego zespołu. I teraz ten pierwszy zespół gra na bardzo niskim szczeblu rozgrywek i wszystkich leje, a ten pierwszy ze wszystkimi przegrywa. 0:8 w Bydgoszczy przegrali z Zawiszą Bydgoszcz. No i w klubie są dumni. Punktują w PJS to po pierwsze i są dumni, że tylu młodych zawodników zbiera doświadczenie piłkarskie, które zaprocentuje w przyszłości. To jest naprawdę zaje***te doświadczenie. Jesteś młodym zawodnikiem, dostajesz w ryj 0:8. Myślę, że na tej bazie rozpocznie się wiele spektakularnych karier piłkarskich. Każdy by marzył o takim doświadczeniu. Ja w ogóle myślę, czy to nie jest jakiś nowy system szkolenia, który Polonia Środa Wielkopolska powinna opatentować i puścić w świat – brzmi fragment wypowiedzi dziennikarza.

Stanowski skierował też kilka słów do jednego i drugiego klubu mówiąc „Kluby, zrozumcie, to nie jest cwaniactwo, to nie jest bycie sprytnym, to jest odrażające oszustwo w tej rywalizacji sportowej całej”.

Zdaniem dziennikarza, PZPN powinien stworzyć organ, który kontrolowałby i oceniał, kto uczciwie korzysta z programu, a kto nie powinien dostać ani złotówki, jednocześnie wylatując z programu na jakiś czas.

Prezes Ratajczak wyjaśnia

W związku z tą sytuacją, poprosiliśmy o komentarz Rafała Ratajczaka, prezesa Polonii. Prezes całkowicie nie zgadza się z opinią Stanowskiego.

- Od wielu lat Polonia prowadzi bardzo ambitną politykę prowadzenia drużyn seniorskich. Sport seniorski generuje bardzo duże koszty, gdyż zawodnicy w tym wieku nie dość że nie płacą składek to oczekują otrzymania stypendium za poświęcony czas i wysiłek.

Dotacje z samorządu pozwalają nam opłacić pozostałe koszty: trenerów, wynajem obiektów, transport, usługi medyczne itp. W całości za stypendia zawodników odpowiadają prywatni sponsorzy. W związku z tym, że mamy trudną sytuację gospodarczą część sponsorów ograniczyło wydatki. Dodatkowym czynnikiem w naszym wypadku jest mocno przedłużająca się budowa stadionu. Myślę, że nikt z nas nie spodziewał się, że budowa będzie trwała aż 7 lat. Polonia wiąże duże nadzieje związane z nowym stadionem, gdyż daje on szansę na zdecydowane zwiększenie budżetu.

Jeśli uzyskamy premię z PJS przystąpimy do nowego sezonu bez zobowiązań. 30 czerwca tego roku kończy nam się wiele kontraktów z doświadczonymi zawodnikami, które zostały podpisane na początku ubiegłego roku, gdy walczyliśmy z Radunią Stężyca o awans do II ligi. Nie było możliwości ich jednostronnego rozwiązania bez zgody zawodników, a oni chcieli wypełnić kontrakty, dlatego staramy się o premię z PJS, aby do nowego sezonu przystąpić bez długów. Wszystkie zobowiązania oprócz części wynagrodzeń dla zawodników mamy opłacone na bieżąco, wszystkie dotacje skrupulatnie rozliczone. Przewidujemy, że w lipcu spokojnie wyjdziemy już na plus – wyjaśnia naszej redakcji prezes Polonii.

Dalej prezes Ratajczak tłumaczy:

- Zmianę strategii dotyczącej pierwszej drużyny wprowadziliśmy już jesienią. Zwolniliśmy trenera oraz rozwiązaliśmy 3 dosyć wysokie kontrakty. Zimą nie pozyskaliśmy żadnych nowych zawodników, bo przesunęliśmy piłkarzy z rezerw, a z juniorów do drugiego zespołu. Mamy obecnie w kadrach obu zespołów 40 zawodników, z tego zdecydowana większość (26) to młodzieżowcy, głównie nasi wychowankowie. Po zmianach nasze aktualne cele sportowe to: utrzymanie w 3 lidze, zdobycie Pucharu Polski na szczeblu województwa oraz sprawdzenie wielu zawodników pod kątem ich przydatności do gry w III lidze. Nasz drugi zespół walczy o awans do V ligi, aby nasi juniorzy ogrywali się jak najszybciej na dobrym poziomie seniorskim. Już zimą w sparingach pierwszego zespołu grało bardzo wielu naszych wychowanków i konsekwentnie przygotowujemy ich na następny sezon w III lidze - mówi prezes Rafał Ratajczak.

(J.J)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%