Zamknij
REKLAMA

Skarga na powiat! Podtapiane są posesje

13:24, 03.12.2021 | J.J
Mieszkańcy ul. Nekielskiej skarżą się, że ich posesje są zalewane Fot. JJ
REKLAMA

Do rady powiatu średzkiego wpłynęła od wojewody wielkopolskiego anonimowa skarga od mieszkańców ulicy Nekielskiej w Środzie. Czego dokładnie dotyczy i co zamierzają z tym zrobić radni powiatowi?

Jak czytamy w treści pisma, dotyczy ono nieprawidłowości, braku gospodarności w zarządzaniu środkami publicznymi oraz niszczenia środowiska w związku z dewastacją rowu odwadniającego wzdłuż drogi powiatowej przy ul. Nekielskiej w Środzie.

Autorzy anonimowej skargi wyjaśniają, że wzdłuż drogi funkcjonuje rów odwadniający drogę i pobocze, lecz od szeregu lat jest on systematycznie dewastowany przy jednoczesnym braku odpowiedniej opieki ze strony Zarządu Dróg Powiatowych w Środzie.

- Przy braku reakcji ze strony odpowiednich służb rów ten jest niszczony przez niektórych mieszkańców (wrzucanie gruzu, ziemi itp.) oraz rolników wykonujących prace polowe. W ostatnim okresie inwestorzy budujący nowe domy bezceremonialnie zasypują rów leżący na pasie drogowym, utwardzają go i budują parkingi. Rów pełni także rolę „dzikiego parkingu” – brzmi fragment pisma.

Mieszkańcy ul. Nekielskiej wskazują, że w dość odległej przeszłości gdy rów był odpowiednio zarządzany m.in. poprzez koszenie i oczyszczanie posesje położone poniżej poziomu drogi nigdy nie były zalewane przez wody opadowe spływające z utwardzonych powierzchni drogowych.

- Niestety wraz z postępującym niszczeniem rowu odwadniającego zdarza się to coraz częściej. Aktualnie dokonywana jest przebudowa tego odcinka drogi i z przeprowadzonych rozmów z wykonawcą prac dowiadujemy się, że rów nie będzie w całości poddany renowacji, a jezdnia ma być znacznie poszerzona i podłączona do tzw. kanalizacji deszczowej. Naszym zdaniem jest to niewystarczające, ponieważ po zakończeniu przebudowy znacznie wzrośnie powierzchnia utwardzona w bezpośrednim sąsiedztwie naszych nieruchomości – wyjaśniają mieszkańcy.

Dodają przy tym, że coraz częściej występują gwałtowne i obfite opady deszczu, których żadna instalacja kanalizacyjna nie jest w stanie zagospodarować.

Mieszkańcy wskazują, że jeśli dojdzie w przyszłości do zalania posesji i powstania szkód wystąpią o odszkodowanie.

Temat skargi został poruszony na ostatniej sesji rady powiatu średzkiego. Tematem ma zająć się komisja rewizyjna. Komisja ma przeprowadzić kontrolę do 30 stycznia 2022 roku.

Termin ten skomentowała radna Małgorzata Fertała, która ma wątpliwości, czy termin ten nie jest zbyt odległy.

- Nie chciałabym byśmy jako rada byli pomówieni o bezczynność wobec zarzutów mieszkańców – wyjaśniała. - Interwencja w mojej ocenie powinna być natychmiastowa – dodawała.

Radny Maciej Pawlikowski – przewodniczący komisji rewizyjnej – zapewniał, że sprawą zajmą się jak najszybciej, a termin 30 stycznia jest terminem bezpiecznym.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
0%