Zamknij
REKLAMA

Rządzący zaszaleją za miliony złotych!

08:27, 27.10.2021 | J.J
Skomentuj Stadion i obwodnica od dłuższego czasu czekają na ukończenie Fot. Rafał Ratajczak/JJ
REKLAMA

- Dziś jest szczególny dzień, kiedy możemy otworzyć nową księgę inwestycji lokalnych. To dla mnie optymistyczny moment – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej konferencji dotyczącej Rządowego Funduszu Polski Ład, Programu Inwestycji Strategicznych. Do samorządów w Polsce trafią 23 miliardy złotych, z czego do tych związanych z naszym powiatem blisko 29 milionów zł. Sprawdzamy, na co zostaną przeznaczone pieniądze obywateli.

Najwięcej z programu Polski Ład otrzymał Powiat Średzki – 14 915 000 złotych. Środki zostaną przeznaczone na realizację I etapu budowy wschodniej obwodnicy Środy, o której rozpisywaliśmy się nieraz na naszych łamach, a także na rozbudowę drogi powiatowej nr 3671P na odcinku Borowo - Sulęcin. 

- 13 sierpnia złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z programu Polski Ład na budowę wschodniej obwodnicy Środy – etap I. Środki, które na to przeznaczymy z dofinansowania to 9 975 000 zł, a wkład własny powiatu wyniesie 525 tysięcy złotych. Pierwszy etap obejmie odcinek od DK 11 do drogi 3667P w kierunku Szlachcina. W drugim etapie droga połączy się z tą w kierunku Wrześni. Jeśli chodzi o drugi etap, to aktualnie trwają prace projektowe. Jeśli chodzi o I etap, to po otrzymaniu środków z programu Polski Ład musimy ogłosić w ciągu pół roku przetarg. Jeśli ogłosimy, a nie rozstrzygniemy, to pieniądze nam przepadają. Dlatego bezpiecznie jest dla nas nie tylko ogłosić, ale także rozstrzygnąć w ciągu pół roku, ponieważ wtedy mamy dla bezpieczeństwa drugie podejście do przetargu, jeśli coś poszłoby nie tak – wyjaśnia w rozmowie z naszą redakcją Iwona Rutkowska z Powiatu Średzkiego.

Drugim najbardziej obdarowanym samorządem jest gmina Środa, która otrzymała 4 975 609 złotych. Fundusze zostaną przeznaczone na rozbudowę infrastruktury sportowej na terenie miejskiego Ośrodka Sportu przy ul. Sportowej w Środzie. 

- Ta kwota wraz z uchwaloną ostatnio przez Radę Miejską w Środzie na prace wykończeniowe pozwoli na wykonanie wszystkich prac niezbędnych do ukończenia budowy i otwarcia Nowego Stadionu Średzkiego praktycznie w 2022 roku – poinformował na Facebooku Rafał Ratajczak, prezes Polonii Środa.

Jeśli chodzi o gminy wiejskie w powiecie średzkim, to na pierwszym miejscu uplasowała się gmina Dominowo – 3 705 000 złotych. Środki te zostaną zainwestowane w budowę Stacji Uzdatniania Wody w Gieczu oraz budowę sieci wodociągowej Giecz - Borzejewo. 

Gmina Nowe Miasto nad Wartą otrzymała 1 937 250 zł na termomodernizację budynków Zespołu Szkół w Nowym Mieście nad Wartą i Szkoły Podstawowej w Boguszynie. 

Gmina Zaniemyśl na budowę ul. Morelowej i Wiśniowej w Łęknie otrzymała 1 878 216 zł. Z kolei gmina Krzykosy na budowę drogi gminnej nr 550132P ul. Podgórna w Sulęcinku dostała 1 429 536 zł. 

(J.J)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%