Oceń ten artykuł
(1 głos)

W ostatnich dniach strażacy otrzymali kilka zgłoszeń o charakterze medycznym. Chodziło o udzielenie osobom poszkodowanym Kwalifikowanej Pomocy Przedmedycznej przed przybyciem Zespołu Ratownictwa Medycznego.

W niedzielę, zaraz po świętach Bożego Narodzenia, dwa zastępy straży z OSP Nowe Miasto zostały zadysponowane do miejscowości Boguszyn, gdzie pomocy potrzebowała nieprzytomna kobieta. Druhowie zajęli się zarówno osobą poszkodowaną, jak i zabezpieczeniem miejsca lądowania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na prośbę lekarza pomogli również przetransportować pacjentkę na lądowisko.

W pierwszy dzień świąt do nagłego zatrzymania krążenia doszło u mieszkańca Brodowa. Na miejsce zadysponowano 3 zastępy straży pożarnej, dwa z JRG w Środzie i jeden z OSP Brodowo.
Strażacy przejęli poszkodowanego od córki, która prowadziła resuscytację krążeniowo-oddechową, zastosowali tlenoterapię i wentylację workiem Ambu (samorozprężalnym). Ponieważ u pacjenta nadal nie występowały czynności życiowe zastosowano defibrylator AED. Strażacy wspomogli również działania Zespołu Ratownictwa Medycznego, który dotarł na miejsce po kilkunastu minutach. Zastosowane środki doprowadziły do powrotu krążenia. Pacjent został przetransportowany do szpitala w Poznaniu.

Działania ratownicze w zastępstwie pogotowia nazywane są przez strażaków IZRM czyli izolowanymi zdarzeniami ratownictwa medycznego. W poniedziałek operator Państwowego Ratownictwa Medycznego zwrócił się z prośbą do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie. Chodziło o udzielenie pomocy mieszkance Środy. Na miejscu strażacy zastali już funkcjonariuszy Policji, którzy próbowali przywrócić funkcje życiowe u kobiety. Strażacy przeprowadzili cztery cykle resuscytacyjne, udrażniając wcześniej drogi oddechowe osoby poszkodowanej i wentylując ją tlenem. Przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego prowadził dalsze działania ratownicze. Mimo usilnych starań, po blisko godzinnej walce, stwierdzono zgon poszkodowanej.

Dzisiaj, tj. w sobotę 9 stycznia tuż przed południem jeden z przechodniów poinformował służby ratunkowe, że na przystanku autobusowym przy ul. Niedziałkowskiego leży mężczyzna.
Z powodu braku możliwości zadysponowania karetki pogotowia na miejscu pojawiły się dwa zastępy straży z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Środzie. W tym czasie wezwano także Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Helikopter, który osiadł na przyszpitalnym lądowisku nie zabrał jednak osoby poszkodowanej. Z naszych informacji wynika, że w międzyczasie pojawiła się karetka pogotowia, która zabrała pacjenta dowiezionego pod szpital przez strażaków.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 10 maja
Odtworzą to, co było kiedyś
Koronawirus: Stan na dzień 9 maja
Koronawirus: Stan na dzień 8 maja
Zimna majowa noc i poranek