W maju zmieniają się przepisy dla kierowców

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z informacji uzyskanych od Oficera Prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Środzie Wielkopolskiej asp. Edyty Kwietniewskiej wiemy, że dokładnie miesiąc temu niedaleko Lubrza na DK 11 kolizję spowodował kierowca samochodu marki Alfa Romo nie posiadający uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Takie przypadki niestety zdarzają się w całym kraju. Zmianie ulegną przepisy.

Nowe przepisy wejdą w życie 23 maja. Do tej pory kierowcy, którym zostało odebrane prawo jazdy, niejednokrotnie wsiadali za kierownicę, gdyż zanim sąd zdecydował o cofnięciu uprawnień, w teorii prowadzenie pojazdów dalej było możliwe. Ewentualna kontrola policyjna skutkuje nałożeniem na kierowcę mandatu w wysokości 50 zł za brak dokumentu. Nowe przepisy mają stanowić, że wraz z zatrzymaniem dokumentu, zawieszeniu ulegną uprawnienia do prowadzeni pojazdu. Najbardziej uparci kierowcy, którzy zignorują brak prawa jazdy i dalej będą siadać za kierownicę, mogą się spodziewać skierowania sprawy do sądu i grzywny w wysokości nawet 5 tys zł.

Jeszcze bardziej dotkliwa może być kara dla kierowcy, który prowadząc bez uprawnień, spowoduje wypadek. Poza zapłatą grzywny, przewidzianą w kodeksie, trzeba się liczyć ze sporym wydatkiem związanym z pokryciem spowodowanych szkód. Ubezpieczyciel, w takim przypadku, będzie dochodził od kierującego zwrotu całej kwoty wypłaconego odszkodowania. Pamiętajcie również, że jeszcze w tym roku, jazda z prędkością o co najmniej 50km/h większą niż dopuszczają znaki, także będzie skutkować czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. Czyli, że prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości będzie można stracić nawet na autostradzie.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 18 maja
Groził wysadzeniem mieszkania
Silny deszcz i możliwe burze
Koronawirus: Stan na dzień 17 maja
Koronawirus: Stan na dzień 16 maja