Zaniemyśl: Zakończył się remont polichromii

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nieco ponad rok trwały prace przy odświeżeniu polichromii w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Zaniemyślu. Remont poprzedziło jednak niezwykłe odkrycie.

Do odsłonięcia polichromii w prezbiterium doszło podczas prac malarskich w 2019 r. Malowidła były zakryte od lat 80. XX w. Wtedy to wykonano nową aranżację prezbiterium. W ramach tych działań wybito również dwa nowe okna, w które wstawiono abstrakcyjne witraże. W trakcie prowadzonych w ubiegłym roku rozmów z proboszczem parafii, przedstawiciele Wojewódzkiego Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków podjęli decyzję o przywróceniu szablonowej polichromii. Pozwoliło to na nowo osiągnąć we wnętrzu świątyni estetyczną równowagę i harmonię.

- Jej głównym motywem w partii ściany są lilie umieszczone w polach o kształtach rombów, rozdzielonych skośnymi, krzyżującymi się taśmami. Na sklepieniu dekorację dzielą pasy pokryte delikatną wicią roślinną, która dzieli ją na segmentowe, trapezoidalne pola. Pola te wypełniają złote gwiazdy na ciemnoniebieskim tle i są one dodatkowo obwiedzione pasami z ciemnoczerwonymi krzyżykami. W półkolistym polu przy łuku tęczowym widnieje gołębica Ducha Świętego ujęta dekoracją w formie skomplikowanej plecionki – czytamy na facebookowym profilu WWKZ.

Jak możemy przeczytać na wspomnianym profilu facebookowym, polichromowana dekoracja wnętrza prezbiterium poewangelickiego kościoła w Zaniemyślu zalicza się do licznej niegdyś grupy dekoracji ewangelickich wnętrz kościelnych, szczególnie popularnych w II połowie XIX w. Dekoracje te, operujące tzw. deseniem tkaninowym, według założeń miały odpowiadać wzorom dekorowanych ornamentami tkanin, które na wzór tapiserii pokrywały ściany świątyń – najczęściej właśnie w przestrzeniach prezbiterialnych. Jednak mimo dawnej ich popularności, zachowało się niewiele tego typu polichromii na terenie Wielkopolski. Jest to w dużym stopniu wynikiem zniszczeń powstałych w okresie po przejęciu kościołów ewangelickich i przekształceniu ich na kościoły rzymskokatolickie. W efekcie do czasów obecnych przetrwało zaledwie kilka kościołów z taką dekoracją.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 20 kwietnia
Koronawirus: Stan na dzień 19 kwietnia
Problem jest - zgłoszeń nie ma
Koronawirus: Stan na dzień 18 kwietnia
Kiedy pójdziemy do restauracji?