Zaniemyśl: Marne szanse na poszerzenie drogi

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Teren cmentarza ewangelickiego przy ul. Śremskiej w Zaniemyślu nadal pozostanie w rejestrze zabytków. Taka jest decyzja podjęta przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Gmina Zaniemyśl proponowała przesuniecie granicy wpisu od strony północno-wschodniej o 2 do 3 m. po to, aby móc zrealizować inwestycję drogową polegającą na budowie ul. Ogrodowej. Jednak jak informuje Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, „wiązałoby się to z naruszeniem integralności cmentarza: usunięciem drzew rosnących na granicy cmentarza z drogą i graniczeniu pasa drogowego z krawędzią istniejących grobów”. Ponadto z zachowanej w Centralnym Archiwum Ewangelickim w Berlinie pisemnej relacji Marthy Kuss, żony ostatniego pastora, oraz z relacji obecnych i byłych mieszkańców Zaniemyśla wynika, że pola wzdłuż ogrodzenia (które miałyby być przeznaczone na poszerzenie drogi) również były wykorzystywane jako miejsca pochówku.

Ulica Ogrodowa obecnie nie spełnia wymogów przewidzianych do bezpiecznego poruszania się pieszych, rowerzystów czy pojazdów mechanicznych. - Droga posiada nawierzchnię gruntową, na której w czasie opadów deszczu, czy wiosennych roztopów, pojawiają się znaczne zastoiska wody i liczne zaniżenia, znacząco wpływając na bezpieczeństwo użytkowników drogi. Biorąc pod uwagę obecny stan nawierzchni oraz liczne prośby właścicieli posesji przylegających do tej ulicy, gmina Zaniemyśl podjęła działania w kierunku jej budowy – możemy przeczytać na facebookowym profilu urzędu gminy. Wiele wskazuje na to, że remont w planowanej formie nie będzie możliwy.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 10 maja
Odtworzą to, co było kiedyś
Koronawirus: Stan na dzień 9 maja
Koronawirus: Stan na dzień 8 maja
Zimna majowa noc i poranek