Zaniemyśl: Będą problemy z wywozem śmieci?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nie jest wykluczone, że odpady z terenu gminy będą wywożone w innych terminach niż wcześniej zaplanowane. Sytuacja jest bezpośrednio związana ze skutki trwającej pandemii koronawirusa.

Jak poinformował Urząd Gminy w Zaniemyślu, sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się COVID-19 ma duży wpływ także na branżę komunalną i odbiór odpadów. - Od firmy zajmującej się odbieraniem odpadów komunalnych z terenu naszej gminy pojawiają się już pierwsze sygnały o możliwości wystąpienia utrudnień w realizacji usług ze względu na ograniczony skład kadrowy spowodowany obecną sytuacją. Musimy liczyć się z możliwością wystąpienia zmian w harmonogramie odbioru odpadów komunalnych oraz ograniczeniami dotyczącymi odbioru niektórych frakcji odpadów komunalnych. O wszelkich zmianach mieszkańcy zostaną niezwłocznie poinformowani i zadbamy o to, aby pojawiające się zmiany były jak najmniej odczuwalne – informują urzędnicy.

Urzędnicy apelują o przemyślane zakupy i nie marnowanie żywności, która później może trafiać do kosza. Istotne jest też zmniejszanie objętości odpadów, czyli m.in. zgniatanie plastikowych butelek, kartonów po napojach, aluminiowych puszek i innych opakowań z tworzyw sztucznych. Ważne jest ograniczenie do minimum tzw. odpadów zielonych. Alternatywą jest zagospodarowanie odpadów w przydomowym kompostowniku. Pojawia się też apel o ograniczenie tzw. odpadów problemowych, czyli inaczej wielkogabarytowych. W najbliższych miesiącach możliwość pozbycia się różnych, niepotrzebnych sprzętów będzie dostępna tylko po wcześniejszym uzgodnieniu.

Obecnie odbiorem i transportem odpadów komunalnych zajmuje się Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej z siedzibą w Śremie. Wiele wskazuje na to, że ta firma będzie kontynuować to zadanie w przyszłym roku. To właśnie oferta przedsiębiorstwa była jedyną, która wpłynęła do urzędu gminy w czasie przeprowadzonego postępowania przetargowego. Wstępny kosztorys wyniósł dokładnie 1 083 082 zł, a firma ze Śremu złożyła ofertę w kwocie 1 014 523,06 zł.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 10 maja
Odtworzą to, co było kiedyś
Koronawirus: Stan na dzień 9 maja
Koronawirus: Stan na dzień 8 maja
Zimna majowa noc i poranek