Zaniemyśl: Czy doszło do profanacji?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu w 1998 roku odzyskała wiele dóbr w Zaniemyślu i okolicach. Nie była jednak zainteresowana cmentarzem.

Teraz nie dość, że nekropolia niszczeje, to jeszcze staje się śmietnikiem, Zaniemyśl, Łękno i Kępa Wielka to miejscowości, w których swoje dobra odzyskała Parafia Ewangelicko-Augsburska z Poznania. Jednak położony przy ul. Śremskiej cmentarz od lat poszedł w zapomnienie. Niszczejącym cmentarzem zajmuje się gmina, jednak również nie posiada ona odpowiednio wysokich środków, aby doprowadzić nekropolię do dawnej świetności. Mocno zrujnowana jest już kaplica, w której zapada się dach. Podobnie jest z największym grobowcem rodzinnym wybudowanym z czerwonej cegły. O mniejszych grobach już nawet ciężko mówić, że istnieją. Są to tylko miejsca pochówku, gdyż właściwie żaden z nagrobków nie zachował się w całości do dnia dzisiejszego.

Od osoby będącej w Zaniemyślu przejazdem otrzymaliśmy informacje o złym stanie tego cmentarza, Zadawaliśmy sobie z tego sprawę, gdyż już wcześniej sprawę tego miejsca poruszaliśmy na łamach naszej gazety. Jednakże naszą uwagę przykuła wiadomość, że w ruinie kaplicy cmentarnej ktoś urządził sobie śmietnik. Na miejscu okazało się, że do wnętrza nieznany sprawca wrzucił worki z odpadami. Widać wystający z nich styropian. Ściany wewnątrz kaplicy pomalowane są farbą w sprayu. - Czy doszło tutaj do profanacji miejsca kultu religijnego?- pyta Czytelnik i zastanawia się, czy ta ruina jest jeszcze za takie miejsce uznawana.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 10 maja
Odtworzą to, co było kiedyś
Koronawirus: Stan na dzień 9 maja
Koronawirus: Stan na dzień 8 maja
Zimna majowa noc i poranek