Zaniemyśl: Jezioro Raczyńskie do rekultywacji

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Jezioro Raczyńskie do najczystszych nie należy. I choć w ubiegłym roku Wielkopolski Państwowy Inspektor Sanitarny uznał, że woda w jeziorze nadaje się do kąpieli, to jednak wiele osób skarżyło się na małą przejrzystość lustra. Teraz ma się to zmienić.

Jezioro Raczyńskie powinno być dumą regionu. Duże, bo o powierzchni blisko 85 ha w dodatku z umiejscowioną na nim wyspą, mogłoby stanowić perłę turystyczną Wielkopolski. W ostatnich latach jednak to chyba czystość jego wody zniechęcała turystów do przyjazdu tutaj. Prace nad poprawą tego stanu rzeczy trwają już od wielu lat, lecz do tej pory nie przyniosły pożądanego efektu. Tym razem za oczyszczanie wody bierze się spółka Prote Technologie dla Środowiska.

Wykonawca prac związanych z rekultywacją jeziora ma w swojej historii ponad 300 wykonanych projektów w temacie ochrony środowiska naturalnego. Posiada nie tylko ogromne doświadczenie, ale i odpowiedni sprzęt, którego próżno szukać nawet w skali całego świata. To wyspecjalizowana jednostka pływająca, której celem jest dawkowanie odpowiednich substancji do osadów dennych (także w najgłębszych miejscach jeziora) oraz natlenianie wód . Zastosowanie preparatów blokujących uwalnianie fosforu z osadów powinno znacznie wpłynąć na przejrzystość wody. Do oczyszczenia jeziora zostaną także wykorzystane małże, które są naturalnym filtrem wody. Gmina podaje, że z innych metod wspomagających zostaną  zastosowane bariery biologiczne na dopływających do jeziora ciekach oraz że jezioro zostanie zarybione gatunkami drapieżnymi.

Miejmy nadzieję, że tym razem jakość wody w Jeziorze Raczyńskim ulegnie znacznej poprawie. Biorąc pod uwagę ilość i różnorodność technologii, których zastosowanie się tutaj planuje i wyspecjalizowaną kadrę firmy, która zabiera się za to przedsięwzięcie, jest to prawdopodobne. Prace zostaną zakończone w przyszłym roku. Możliwe więc, że po zakończeniu rekultywacji Zaniemyśl zacznie przyciągać kolejnych turystów, aby mogli oni wypocząć nad wodą.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 18 maja
Groził wysadzeniem mieszkania
Silny deszcz i możliwe burze
Koronawirus: Stan na dzień 17 maja
Koronawirus: Stan na dzień 16 maja