Polwica: Problem bez wyjścia?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Ryszard Grześkowiak na ostatniej Sesji Rady Powiatu Średzkiego poruszył kwestię problemu, z którym mieszkańcy Zaniemyśla i okolic borykają się już trzy lata.

Radny mówił o wałęsającym się od około trzech lat bezdomnym psie. Zwierzę to widywane jest w okolicach Polwicy Huby i stanowi realne zagrożenie zarówno dla mieszkańców, jak i dla innych zwierząt. Zwrócił on uwagę na fakt, że pies jest wręcz niespotykanych rozmiarów, potrafi przeskakiwać bardzo wysokie ogrodzenia (podobno nawet dwumetrowe), atakuje i odławia drób hodowany przez mieszkańców.

Ludzie boją się o zdrowie i życie swoje i swoich dzieci. Długi czas trwała próba odłowienia psa przez pracowników Schroniska dla Zwierząt w Środzie. Rozstawione w okolicy klatki-pułapki nie przyniosły spodziewanego efektu. Powiatowy Lekarz Weterynarii odmówił odstrzelenia psa, gdyż jest to niezgodne z prawem. Radził, aby o zgodę wystąpić do starosty. W związku z powyższym Grześkowiak dopytywał, dlaczego starosta wydał decyzję odmowną. - Mamy ustawę o ochronie zwierząt, ale tutaj człowiek chyba też jest najważniejszy – argumentował.

Bożena Waligóra, kierownik Wydziału Środowiska i Rolnictwa, uznała to pytanie za bezzasadne, gdyż odstrzał psa jest faktycznie niezgodny z prawem. Pies jest zwierzęciem domowym i starosta nie może wydać zgody w tej kwestii. Ostatecznie nie podjęto żadnej decyzji. Wielokrotnie podkreślano, że trudno tu cokolwiek poradzić, skoro już nieraz psa bezskutecznie próbowały odłowić bądź uśpić osoby i firmy, które specjalizują się w tego typu działaniach.

Wygląda na to, że mieszkańcy Polwicy nadal będą musieli żyć w niepewności. Brak stosownych przepisów i związana z tym bezradność urzędników powoduje, że beztrosko może czuć się tylko ten pies. Na nic zdało się około 50 podpisów pod petycją o odstrzelenie psa. Radny Grześkowiak zapewniał, że problem jest istotny, a ludzie każde spotkanie rozpoczynają rozmową o nim.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 10 maja
Odtworzą to, co było kiedyś
Koronawirus: Stan na dzień 9 maja
Koronawirus: Stan na dzień 8 maja
Zimna majowa noc i poranek