Zaniemyśl: Wyspa Edwarda trafi do NIK-u i prokuratury Fot. Cyfrowa Biblioteka Narodowa

Zaniemyśl: Wyspa Edwarda trafi do NIK-u i prokuratury

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rada gminy Zaniemyśl zakończyła kontrolę funkcjonowania wyspy Edwarda. Nie jest wykluczone, że sprawa zostanie skierowana do Najwyższej Izby Kontroli.

Przypomnijmy, że komisja została powołana głównie ze względu na zniszczenia, jakie nastąpiły w domku szwajcarskim na wyspie. W raporcie komisji, który został sporządzony w sierpniu, możemy przeczytać, że w tym momencie kluczowym problemem, który pozostał do rozwiązania, jest ustalenie, kto powinien doprowadzić domek szwajcarski do użyteczności. - Wobec stanowiska Powiatu przedstawionego w piśmie z 28 czerwca 2019 roku zasadnym będzie skierowanie sprawy na drogę sądową (w celu ustalenia ważności porozumienia, ustalenia odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę i nakazanie jej naprawy) – stwierdzają radni w dokumencie.

Radni zalecają też ustalenie, kto i na jakich zasadach będzie prowadzić działalności na Wyspie Edwarda w przyszłości. W tym celu proponują sporządzić kompleksowy projekt rewaloryzacji całego założenia, a następnie zwołanie Wojewódzkiej Rady Konserwatorskiej z udziałem przedstawicieli gminy. - Jest to o tyle istotne, że wobec tak cennego obiektu, jakim jest Wyspa Edwarda, niezbędne są szczególne kompetencje i wyczucie historyczne,które nie wszyscy posiadamy (czego wyrazem były negatywne opinie Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wobec różnych propozycji zagospodarowania Wyspy, jakie pojawiały się w ostatnich latach, np. wymiana okien na plastikowe, pobudowanie siłowni zewnętrznej, krytyczne uwagi do proponowanych do zastosowania materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz nowa elewacja budynków kampingowych w kolorowe rybki, która została wykonana w czerwcu przez Użytkownika bez wiedzy i zgody Gminy i konserwatora) – czytamy w raporcie.

- Wyłonienie podmiotu gospodarującego na wyspie powinno nastąpić dopiero po ustaleniu sposobu realizacji celów, dla których Wyspa została przekazana Gminie (sama działalność gastronomiczno-hotelowa nie jest odpowiednia). Dla właściwego doboru sposobu zachowania i promocji historycznego charakteru Wyspy proponuje się nawiązanie współpracy z Muzeum Narodowym w Poznaniu, Oddział w Rogalinie oraz Fundacją im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu, jako podmiotami, którym szczególnie bliskie jest propagowanie wiedzy o historii i zasługach rodu Raczyńskich – stwierdzają radni w dalszej części dokumentu.

Co jednak najbardziej istotne, w związku ze zniszczeniem domku szwajcarskiego i wyrządzeniem szkody w majątku publicznym gminy, komisja doraźna ds. funkcjonowania Wyspy Edwarda stwierdziła, że zasadnym jest przekazanie sprawy od odpowiednich organów kontroli, czyli do prokuratury, a także do Najwyższej Izby Kontroli w Poznaniu. Nie jest wykluczone, że rada gminy podejmie uchwałę i zobowiąże wójta i przewodniczącą rady, aby przekazać sprawę do kontroli. Warto też wspomnieć, że starosta średzki złożył już zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu o podejrzeniu popełnia przestępstwa polegającego na zniszczeniu zabytku, czyli domku szwajcarskiego na zaniemyskiej Wyspie Edwarda. 

 

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 18 maja
Groził wysadzeniem mieszkania
Silny deszcz i możliwe burze
Koronawirus: Stan na dzień 17 maja
Koronawirus: Stan na dzień 16 maja