Nowe Miasto: Na co przeznaczą swoje pieniądze?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Znamy podział funduszu sołeckiego na 2021 rok. Na co konkretnie będzie przeznaczony?

Łączna kwota pieniędzy przeznaczonych na sołeckie wydatki to ponad pół miliona, a dokładnie 551 911,98 zł. Najwięcej tradycyjnie otrzymały cztery sołectwa z największą liczbą mieszkańców, czyli Nowe Miasto, Boguszyn, Chocicza i Klęka (dokładnie po 50 536,76 zł). W Nowym Mieście została zaplanowana budowa oświetlenia ulicznego na ul. Jarocińskiej (20 tys. zł) i zakup sprzętu bojowego i umundurowania dla strażaków (20 tys. zł). W planach jest również pielęgnacja terenów zieleni (5 536,76 zł) i integracja mieszkańców sołectwa (5 tys. zł).

W Boguszynie mieszkańcy zdecydowali o przeznaczeniu funduszu na dwa konkretne zadania inwestycyjne. Jednym z nich jest budowa siłowni plenerowej wraz zakupem projektu (32 536,76 zł), a drugim wykonanie projektu budowy strażnicy w Boguszynie (18 tys. zł). W Chociczy też postawiono na inwestycje. Najwięcej środków zaplanowano na wykonanie ogrodzenia placu zabaw przy ul. Składowej w Chociczy (15 536,76 zł). Nieco mniej będzie kosztować ustawienie dwóch wiat przystankowych w miejscowości Teresa (14 tys. zł) i jednej w Chociczy (12 tys. zł). Pozostałe dostępne środki zostaną przeznaczone na naprawę schodów przy przejściu z ul. Składowej na dworzec kolejowy (4 tys. zł), naprawę urządzeń na placu zabaw (3 tys. zł) oraz zakup paliw i materiałów eksploatacyjnych do kosiarek czy też zakup worków śmieciowych (2 tys. zł).

W Klęce pieniądze z funduszu zostaną przeznaczone na naprawdę wjazdów przy drogach (20 tys. zł), budowę oświetlenia na placu zabaw (15 tys. zł) oraz doposażenie placu zabaw w sołectwie i ich konserwację (10 tys. zł). W planach jest też organizacja tzw. „wiejskiego centrum integracji i aktywizacji mieszkańców” (4 336,76 zł). Ma się na to złożyć likwidacja zużytej płyty betonowej na stadionie, montaż ławeczek, wyznaczenie miejsca na ognisko i grill, dosiewanie trawy, równanie terenu. Pozostałe wydatki to materiały do kosiarki (700 zł) i doposażenie świetlicy (500 zł).

Głównym wydatkiem w Wolicy Pustej będzie modernizacja i udrożnienie rowów przy posesjach 41-43 (22 825,28 zł). Znajdą się też pieniądze na montaż progów zwalniających bezpośrednio przy posesji nr 57 (4 tys. zł). W Kruczynie mieszkańcy zdecydowali o remoncie drogi gminnej do Chromca (23 tys. zł) i doposażeniu świetlicy wiejskiej (3 502,73 zł). W Komorzu najważniejszym zadaniem stanie się uzupełnienie oświetlenia przy posesji nr 59 (17 tys. zł). Nastąpi też montaż progu zwalniającego na drodze w stronę Chociczy (4 896,29 zł). W Kolniczkach stawiają na montaż oświetlenia przy posesji nr 42 (22 tys. zł). Planowany jest też zakup ławek na plac zabaw (2 tys. zł) i kostki brukowej do utwardzenia przystanku autobusowego w Jadwigowie (1 tys. zł).

Mieszkańcy Szypłowa planują ogrodzenie placu zabaw wraz z doposażeniem w urządzenia fitness (14 358,72 zł), zakupienie sprzętu AGD do świetlicy (5 tys. zł) i montaż oświetlenia przy drodze gminnej do Bielejewa (3 tys. zł). W Boguszynku w planach jest doposażenie placu zabaw za świetlicą (12 254,43 zł) i przygotowanie dokumentacji na budowę drogi (7 tys. zł). W Chromcu niemal całość funduszu to budowa oświetlenia ulicznego (21 145,84 zł). Z kolei mieszkańcy Chwalęcina stawiają na dofinansowanie lamp przy drodze do Bielejewa (12 tys. zł). Kruczynek wyodrębnił tylko jedno zada-nie. Będzie to budowa drogi do posesji 30 i 31 (20 619 zł).

W Stramnicach najbardziej kosztowny będzie remont drogi przy świetlicy (14 tys. zł). Michałów stawia na remont drogi przy posesji nr 26 (20 tys. zł) oraz projekt i montaż placu zabaw przy świetlicy (2 tys. zł). W Wolicy Koziej też będzie remont drogi, tym razem przy posesji nr 22 (15 tys. zł). W Dębnie zapadła decyzja o uzupełnieniu oświetlenia na drodze w stronę Lutyni (18 tys. zł), a w Skoraczewie najważniejszy będzie remont dachu na świetlicy (15 137,33 zł). Mieszkańcy Roguska swój fundusz przeznaczą na wbudowanie tłucznia przy posesji nr 19 (11 533,12 zł).

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 20 kwietnia
Koronawirus: Stan na dzień 19 kwietnia
Problem jest - zgłoszeń nie ma
Koronawirus: Stan na dzień 18 kwietnia
Kiedy pójdziemy do restauracji?