Wydrukuj tę stronę
Klęka: Oby nie było powtórki z 2017 roku Fot. Wiesław Schreiber

Klęka: Oby nie było powtórki z 2017 roku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

15 czerwca dokonano odbioru prac, które miały doprowadzić do dawnego stanu zabytkowy park w Klęce. W 2017 roku, w wyniku nawałnic, uległ on znacznemu zniszczeniu.

Wiele osób pamięta nawałnice, które przechodziły prze nasz kraj w 2017 roku. Spowodowały one mnóstwo strat, także na terenie naszego powiatu. Pisaliśmy o tym w ówczesnym wydaniu gazety, w artykule „Krajobraz jak po wojnie”. Sierpniowa nawałnica nie oszczędziła również parku w Klęce.

Park ten powstał w drugiej połowie XIX wieku, w miejscu wcześniejszego parku dworskiego, więc część drzewostanu datowana jest nawet na wiek XVIII. W 1985 roku został wpisany do rejestru zabytków, a rok później dopisano tam jeszcze aleję brzozową.

Po wspomnianej nawałnicy, gmina ogłosiła przetarg na prace rewitalizacyjne w parku. Wpłynęły cztery oferty, a wyłonionym wykonawcą został Zakład Kształtowania Zieleni „Gardens” Grzegorz Sobolewski z Owińsk. Prace zostały zakończone 28 maja b.r. Całość zadania kosztowała nieznacznie powyżej 750 tys. zł, z czego ponad 560 tys. zł gmina pozyskała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach prac rewitalizacyjnych oczyszczono i uporządkowano teren, usunięto zbędne rośliny, zakupiono i nasadzono drzewa, krzewy i byliny. Przeprowadzone zostały także zabiegi pielęgnacyjne w istniejącym drzewostanie oraz odtworzono zabytkowe aleje gruntowe. Na koniec przyszedł czas na pielęgnację pozostałych roślin oraz renowację zniszczonych trawników.

- Park po rewaloryzacji zmienił diametralnie swoje oblicze. To miejsce odkrywa na nowo swoje uroki. Jedną z ciekawostek botanicznych dla odwiedzających jest rzadko spotykany kłęk. Drzewo to późno rozpoczyna wegetację i jest bardzo skorowaciałe, przez to uchodzi, często mylnie, za martwe i jest usuwane w okresie wiosennym. Można je poznać po liściach podobnych do akacji i białych, drobnych kwiatach scalonych w grona. Drzewo można odnaleźć w centralnej części parku – tłumaczy Wiesław Schreiber, zastępca wójta.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl