Wydrukuj tę stronę
Kolniczki: Jubileuszowe świętowanie Fot. Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Kolniczkach

Kolniczki: Jubileuszowe świętowanie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W piątek 29 listopada w Kolniczkach zorganizowano uroczystości z okazji 50. rocznicy wybudowania nowego budynku Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Kolniczkach, którą odprawił nauczyciel szkoły, ksiądz proboszcz Ryszard Fabisz. Poczet sztandarowy zaprowadził zgromadzonych do budynku szkolnego. Świętowanie rozpoczęto od poloneza klas drugich i trzecich.

Poza obecnym dyrektorem Arturem Pachalą zaproszenie przyjęli też byli gospodarze szkoły, czyli Barbara Łukaszyk i Jan Tomaszewski. Obecny był też wójt Aleksander Podemski, sekretarz Honorata Nawrocka i wizytator z Kuratorium Oświaty, Agnieszka Duszyńska. Odczytane zostały życzenia od byłego dyrektora Alojzego Komorowskiego, który nie mógł uczestniczyć w uroczystości. Pod-czas uroczystości nie zapomniano też o dyrektorze Jarosławie Wawrzyniaku i innych nieżyjących już pracownikach szkoły. Ich pamięć uczczono minutą ciszy. Po występach tanecznych i teatralnych, prezentacjach wierszy i piosenek do słów patrona szkoły (ks. Jana Twardowskiego), goście zostali zaproszeni do zwiedzenia reaktywowanej izby pamięci.

W kronikach, na fotografiach i dyplomach absolwenci odnajdywali swoje nazwiska, prace, przedmioty wykonane na zajęciach technicznych. Wielu wpisało się do złotej księgi. Dalsze rozmowy przeniosły się do kawiarenek przygotowanych przez Radę Rodziców i obsługę szkoły. Goście zostali zaproszeni ponownie na salę gimnastyczną. Tam o historii budynku opowiedział Czesław Jarecki. To były nauczyciel i jeden ze współzałożycieli izby pamięci. Następnie Artur Pachala przeprowadził wywiad z byłym dyrektorem Janem Tomaszewskim. Śmiechu nie było końca, a rozmowa zakończyła się gromkim odśpiewa-niem „sto lat” dla byłego szefa placówki.

Uczestnicy obejrzeli też prezentację pana Pawła Sobolewskiego pt. "Historia budynku Szkoły Podstawowej w Kolniczkach". Licznie zgromadzona publiczność wielokrotnie rozpoznawała na zdjęciach siebie lub swoich przyjaciół. Oficjalne obchody zakończyła wspólna fotografia. Przyjacielskie pogawędki powróciły na szkolne korytarze i trwały do późnych godzin wieczornych.

– Skala wydarzenia przeszła nasze największe oczekiwania. Z dalekich zakątków kraju i województwa przyjechali do nas goście, którzy chcieli się spotkać z dawnymi przyjaciółmi z ławy szkolnej, a także porozmawiać z byłymi nauczycielami czy jeszcze raz zobaczyć pamiątki z odkrytej na nowo izby pamięci, która kiedyś działała przy szkole – podsumowuje dyrektor Artur Pachala.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.