Kolniczki: Jubileuszowe świętowanie Fot. Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Kolniczkach

Kolniczki: Jubileuszowe świętowanie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W piątek 29 listopada w Kolniczkach zorganizowano uroczystości z okazji 50. rocznicy wybudowania nowego budynku Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Kolniczkach, którą odprawił nauczyciel szkoły, ksiądz proboszcz Ryszard Fabisz. Poczet sztandarowy zaprowadził zgromadzonych do budynku szkolnego. Świętowanie rozpoczęto od poloneza klas drugich i trzecich.

Poza obecnym dyrektorem Arturem Pachalą zaproszenie przyjęli też byli gospodarze szkoły, czyli Barbara Łukaszyk i Jan Tomaszewski. Obecny był też wójt Aleksander Podemski, sekretarz Honorata Nawrocka i wizytator z Kuratorium Oświaty, Agnieszka Duszyńska. Odczytane zostały życzenia od byłego dyrektora Alojzego Komorowskiego, który nie mógł uczestniczyć w uroczystości. Pod-czas uroczystości nie zapomniano też o dyrektorze Jarosławie Wawrzyniaku i innych nieżyjących już pracownikach szkoły. Ich pamięć uczczono minutą ciszy. Po występach tanecznych i teatralnych, prezentacjach wierszy i piosenek do słów patrona szkoły (ks. Jana Twardowskiego), goście zostali zaproszeni do zwiedzenia reaktywowanej izby pamięci.

W kronikach, na fotografiach i dyplomach absolwenci odnajdywali swoje nazwiska, prace, przedmioty wykonane na zajęciach technicznych. Wielu wpisało się do złotej księgi. Dalsze rozmowy przeniosły się do kawiarenek przygotowanych przez Radę Rodziców i obsługę szkoły. Goście zostali zaproszeni ponownie na salę gimnastyczną. Tam o historii budynku opowiedział Czesław Jarecki. To były nauczyciel i jeden ze współzałożycieli izby pamięci. Następnie Artur Pachala przeprowadził wywiad z byłym dyrektorem Janem Tomaszewskim. Śmiechu nie było końca, a rozmowa zakończyła się gromkim odśpiewa-niem „sto lat” dla byłego szefa placówki.

Uczestnicy obejrzeli też prezentację pana Pawła Sobolewskiego pt. "Historia budynku Szkoły Podstawowej w Kolniczkach". Licznie zgromadzona publiczność wielokrotnie rozpoznawała na zdjęciach siebie lub swoich przyjaciół. Oficjalne obchody zakończyła wspólna fotografia. Przyjacielskie pogawędki powróciły na szkolne korytarze i trwały do późnych godzin wieczornych.

– Skala wydarzenia przeszła nasze największe oczekiwania. Z dalekich zakątków kraju i województwa przyjechali do nas goście, którzy chcieli się spotkać z dawnymi przyjaciółmi z ławy szkolnej, a także porozmawiać z byłymi nauczycielami czy jeszcze raz zobaczyć pamiątki z odkrytej na nowo izby pamięci, która kiedyś działała przy szkole – podsumowuje dyrektor Artur Pachala.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Uratujmy Fabiana! Pokonajmy glejaka!
Siew buraków pełną parą
Zamów wywóz szamba przez aplikację
Akademia Żeglarstwa rozpoczęła sezon
Kiedy nastąpi koniec budowy makiety?